Политичар је подсетио да је Софија под вођством странке бившег премијера Бојка Борисова одустала од реализације нуклеарне електране „Белене“ за коју су до тог тренутка већ била купљена два реактора од руског „Атомстројекспорта“.
Гечев је изразио огорчење јер ГЕРБ критикује бугарску владу због цена струје, иако је, како каже, сам створио предуслове за такву ситуацију.
„Два реактора вредна 650 милиона евра леже у блату на платформи у Беленама, а могла су да нам доносу стотине милиона, с обзиром на тренутне цене струје. Пре свега, у Бугарској у том случају не би било тако високих цена, а друга ствар, захваљујући вишим ценама у Европи наш профит би био стотине милиона“, рекао је он за „Нову“.
Према његовим речима, Бугарска социјалистичка партија ће инсистирати на реализацији пројекта нуклеарке „Белене“.
Он је изразио жаљење што се у буџету за 2022. не говори ништа о том пројекту, иако Бугарска има само две опције за развој нових нуклеарних објеката – „ Белене“ и „Козлодуј“. Истовремено, „Белене“ већ има лиценцу Међународне агенције за атомску енергију за разлику од „Козлодуја“, напоменуо је Гечев.
Подсетимо, у јануару прошле године саопштено је да би Бугарска могла да прекине изградњу нуклеарне електране „Белене“ у корист друге нуклеарне електране „Козлодуј“. Почетком те године је бивши премијер Бојко Борисов први пут говорио о таквој могућности управо након савета Америке. За „Белене“ су већ била саграђена два реактора које је Русија изградила 2017. године.
Изградња нуклеарке „Белене“ започета је осамдесетих година прошлог века, а пројекат је замрзнут 1990. године. Руска компанија „Атомстројекспорт“ добила је тендер за наставак изграде нуклеарке 2005. године. али је 2012. пројекат поново обустављен због притиска САД. Бугарска је исплатила Русији око 1,3 милијарде евра за нереализовани пројекат и 2017. године је добила реакторе који су од тад складиштени на територији „Белене“. Софија је 2018. године најавила повратак пројекту.