Инструмент као што је квартални уговор за резервацију допунских капацитета гаса „Гаспром“ није користио у последње време.
Украјина
„Оператер гасно-транспортног система (ГТС) Украјине“ дистрибуирао је предложене капацитете путем две маршруте: преко гасне мерне станице „Суџа“ је предложено пумпање 9,8 милиона кубних метара на дан и још 5,2 милиона кубних метара на дан преко гасне мерне станице „Сохрановка“. Закључци са аукције „Regional Booking Platform“ су показали да капацитети нису искоришћени.
У „Гаспрому“ су на снази дугорочне резервације украјинских капацитета у обиму од 40 милијарди кубних метара, што је 109 милиона кубних метара дневно.
У јануару је концерн искористио само половину тих капацитете (54 милиона кубних метара на дан), у првој недељи фебруара је просечно пумпао 94 милиона кубних метара.
Пољска
Такође, „Гаспром“ није хтео да резервише за следећа два квартала капацитете пољског дела гасовода „Јамал-Европа“ (предложено је 89 милиона кубних метара на дан), показују подаци аукције на платформи „ГСА платформ“.
Концерн је за јануар резервисао капацитете од 19,3 милиона кубних метара дневно, али их није искористио. У децембру 2021. године „Гаспром“ такође није резервисао додатне месечне капацитете и куповао је капацитете према потреби на дневним аукцијама.
Директан проток гаса овим гасоводом је заустављен од 21. децембра и од тада је гасовод прешао на реверсни режим (реверс значи да првобитни потрошач, пошто је добио гас, испоручује га у супротном смеру), из Немачке у Пољску.
„Јамал-Европа“
Гасовод „Јамал-Европа“ је дугачак више од 2.000 километара и има капацитет од 33 милијарде кубних метара гаса годишње. Власник пољског дела који износи 683 километра је „Еуропол гас“, којим управља национални гасно-транспортни систем „Гас-систем“. Дугорочни уговор „Гаспрома“ за транзит кроз ту земљу је истекао пре две године. Од тада се капацитети распоређују на основу резервације путем аукција.
Од октобра 2020. године до септембра 2021. године „Гаспром“ је резервисао капацитете на годишњим аукцијама, а од октобра 2021. године је вршио резервације на месечном нивоу.
Гасовод „Јамал-Европа“, заједно са „Северним током 2“ и гасно-транспортним системом Украјине један је од главних праваца испорука руског гаса у европске државе. Транснационални гасовод „Јамал-Европа“ пролази кроз територије четири земље – Русије, Белорусије, Пољске и Немачке.