Обе земље имају високу стопу вакцинације против вируса корона, опадајући тренд броја заражених и ниже стопе хоспитализације него током претходних таласа пандемије.
Након рекордних бројева заражених у јануару, број нових случајева у Шпанији опада већ две недеље, смањујући притисак на болнице, што је охрабрило власти да попусте неке од епидемиолошких мера које су усвојене средином децембра у циљу борбе против омикрон соја, наводи АП.
Маске остају обавезне у затвореним јавним просторима, укључујући јавни превоз, као и када људи не могу да држе безбедну удаљеност од метар и по.
У Шпанији је укинуто правило о обавезном ношењу маски на отвореном.
© AP Photo / Manu Fernandez
Сара де ла Рубија, 45-годишња медицинска сестра из Мадрида, рекла је да ће скидање маски бити тренутак за тестирање ефикасности вакцина.
„Морао је да дође тренутак у коме ће се нормализовати ствари, да почнемо да живимо нормалним животом“, рекла је она.
Друге европске земље такође ублажавају мере уведене против вируса корона, јер све више влада усваја стратегије које подразумевају живот са ковидом-19.
У Шпанији и Италији је око 82 одсто становништва примило две дозе вакцине, за које власти истичу да су заслужне за нижу стопу пријема ковид пацијената у болнице у односу на претходне таласе пандемије, пренео је Танјуг.