„Разговарало се о најактуелнијим проблемима европске безбедности и сарадњи министарства одбране две земље... Шојгу је указао да се војно-политичка ситуација у Европи значајно погоршала због ескалације напетости око Украјине, војног присуства НАТО у близини руских граница што захтева неодложне мере у циљу осигурања гаранција безбедности за РФ“, наводи се у саопштењу руског Министарства одбране после састанка.
Шојгу је предложио западним земљама да дају свој допринос снижавању напетости у Европи и да прекину са испорукама оружја у Украјину.
"Оно долази са свих страна, то се ради јавно, демонстративно. Није сасвим јасно због чега. Такође, желели бисмо да разумемо због чега је Британија упутила специјалце у Украјину и до када ће се тамо налазити", рекао је руски министар.
С тим у вези, Волас је новинарима рекао да се ради о писању медија и да Британија не намерава да у Украјину пошаље 600 специјалаца.
Како се наводи, руски министар је кратко прокоментарисао и одговоре САД и НАТО на руске нацрте споразума у вези са гаранцијама безбедности, истичући чињеницу да нема одговора на кључне захтеве Русије: одустајање од даљег ширења НАТО, неразмештање ударног наоружања у близини руских граница и враћање војних потенцијала и инфраструктуре блока у Европи на стање од 1997. године када је потписан Оснивачки акт Русија-НАТО.
Указао је да без решења тих питања није могуће смањити војно-политичку напетост и изградити чврсту архитектуру европске безбедности.
„Две стране су се сложиле да важно да се наставе контакти с циљем избегавања инцидената и снижавања ризика од случајних конфликата током војних активности“, наводи се у саопштењу.
Шојгу је нагласио и да је руско Министарство одбране спремно да размотри предлоге за обнављање билатералне сарадње у војној сфери.
Шојгу је нагласио и да је руско Министарство одбране спремно да размотри предлоге за обнављање билатералне сарадње у војној сфери.
Разговори конструктивни и отворени
Британски министар је за разговоре са Шојгуом рекао да су били конструктиви и отворени и да нема никакве паралеле са јучерашњом оценом шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова да су разговори са шефицом Форин офиса били као „нем са глувим“.
Он је рекао и да су представници руске војске нагласили да не постоји намера да се нападне Украјина.
„Јасно сам ставио до знања да ће рат у Украјини имати трагичне последице како за Украјину, тако и за безбедност Европе у целини. Али, чули смо уверавања министра Шојгуа и начелника Генералштаба Герасимова који су рекли да Русија не планира инвазију на Украјину. Током дијалога смо саслушали питања која брину руску владу“, рекао је он.
Истакао је да се ради о професионалцима којима верује.
„Шојгу не присуствује на овој прес конференцији али са сигурношћу могу да кажем да је он професионалац, као и Герасимов. Ако ми они кажу да немају намеру да изврше инвазију на Украјину ја то схватам озбиљно и верујем у то", рекао је британски министар.
Волас је рекао и да Лондон позива Русију на деескалацију ситуације око Украјине, а констатовао је и да две земље и даље имају различите ставове о неким питањима, као што је, између осталог, инцидент у Солсберију.
Према његовим речима, земље НАТО нису заинтересоване за то да када је у питању Русија - деле и доминирају, већ за грађење јаких односа, укључујући и трговинске.
Како је рекао, разговарало се о примени Минских споразума.
Подсетимо, дан раније у руској престоници боравила је и министарка спољних послова Лиз Трас.