НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Мексички метеорит старији од Сунца открива ране фазе формирања Сунчевог система

Метеорит који је пре 53 године завршио на Земљи довео је до нових закључака о раном формирању Сунчевог система, наводе мексички научници.
Sputnik
Фебруара 8. 1969, пре 53 године, небески објекат је обасјао небо над Аљендеом, градом на 253 километра од главног града Мексика. Био је то метеорит који је изазвао велико интересовање међународне научне заједнице, јер је највећи карбонски хондрит икада пронађен. То је тип каменог метеорита, који се нису изменили током топљења и диференцијације од исконског тела.
Метеорит потиче из орбите планете Јупитер, највеће у Сунчевом систему, а у Земљину атмосферу ушао је са југозапада Аљендеа, где се распао, подсетио је истраживач са Института за астрономију Националног аутономног универзитета Мексика (УНАМ) Данијел Флорес Гутјерез, преноси Спутњик мундо.
Метеорит Аљенде, проучаван у лунарној лабораторији Националне агенције за аеронаутику и свемир (НАСА) владе Сједињених Држава, идентификован је као угљенично тело са минералним елементима познатим на Земљи.

„Утврђена је и његова старост, а изотопи указују да је настао пре него што је Сунце почело да сија“, наводи астрономско истраживање, односно ради се о телу старом око 4,75 милијарди година.

Проучавање метеорита, подсетио је Флорес Гутјерез, омогућило је прилагођавање идеја о формирању кратера на Месецу.
„Студија о метеориту из Аљендеа води до раних фаза формирања Сунчевог система, до нечега што је недавно документовано са одређеним карбонским кристалним аранжманима у метеориту“, наводи УНАМ у популарном чланку.
Космичке поруке метеорита, нагласио је универзитет, још нису исцрпљене, па је то и даље предмет интересовања астронома.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
„Препечени“ метеорити открили: Вода са Земље била је у Сунчевом систему пре наше планете
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
„Сложено срце Млечног пута“: Астрономи успели да сниме центар наше галаксије /фото/
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Спектакуларнo откриће у нашем суседству – први остаци експлозије интергалактичке супернове
Коментар