Метеоролошко пролеће, које почиње у уторак, 1. марта, и астрономско пролеће у недељу, 20. марта, можда неће направити битну разлику у времену широм Европе у односу на зимске месеце, које су карактерисале честе олује широм севера и дуготрајне суше на западу и централним деловима континента.
Северна Европа
Падавине су биле активне током целе зиме у северној Европи, а прогностичари очекују да ће се тај тренд наставити и до пролећа.
„Очекује се да ће висок притисак над западном и централном Европом одвратити велику већину олуја са јужног дела континента и усмерити их даље на север“, најављују метеоролози.
Области од Северне Ирске до Шкотске и балтичких држава суочиће се са натпросечним падавинама, што је добра вест за неке, с обзиром да је, на пример, Уједињено Краљевство доживело девети најсушнији јануар од 1862. године.
Очекује се да ће олује на северу Европе донети углавном кишу, а ветрови неће нанети већу штету, кажу прогностичари.
Забринутост због суше у Шпанији и Португалу
Од Пиринејског полуострва до делова Француске, Италије и Балкана очекује се доста сувог времена, сунца и врућине.
Иако ће време бити идеално за све који траже топло пролеће, метеоролози „Аку ведер“ истичу да постоји значајна забринутост због могуће суше у овим областима.
Прогностичари су навели Шпанију, Португал и јужну Француску као подручја у којима би комбинација падавина испод просека и врућине могла изазвати велику забринутост због суше.
У Шпанији и Португалу ово је била једна од најсушнијих зима до сада, а иста ситуација ће се наставити и током пролећа.
„Суша, посебно у јужним деловима Шпаније и Португалије, могла би да изазове велику девастацију усева маслина“, упозоравају метеоролози.
„Делове Шпаније и Португалије могли бисмо да видимо на 3 до 5 степени изнад нормале, а југозападне Француске овог пролећа 2 до 3 степена изнад нормале“, истичу они, преноси Б92.
Прогностичари кажу да области источније, укључујући Грчку и Италију, не би требало да буду више забринуте због суше.
Мраз на Балкану у мају
Центар континента може очекивати прилично умерено пролеће, кажу прогностичари, без нарочито дугих периода влажног или сувог времена.
Очекује се да ће падавине у северној Француској, Немачкој, Пољској и унутрашњости Балкана бити углавном близу или нешто испод нормале.
На овим просторима очекују нас олујни периоди који ће трајати можда пет дана, али и дуже сушне периоде.
Балкан ће бити још једно подручје које би у касно пролеће могло да погоди јака грмљавина.
У овој области вероватно ће постојати повећан ризик од невремена у мају, јер се хладан ваздух изнад Украјине судара са благим условима на западу, напомињу прогностичари.
Тада метеоролози очекују хладније време које би могло да доведе до мраза у деловима Балкана.