РЕГИОН

Нове санкције Додику безопасне по Српску, али опасне по БиХ

Уколико европске санкције буду усмерене само на Републику Српску тако што ће јој бити онемогућен приступ европским фондовима, а Федерацији то буде омогућено – Босне и Херцеговине више неће бити, каже Анђелко Козомора политиколог из Бањалуке, поводом резолуције усвојене у Европском парламенту.
Sputnik
Козомара истиче да је резолуција Европског парламента која позива да се уведу санкције Додику и његовим сарадницима без практичног значаја, јер је необавезујућа, па самим тим и безопасна. Али моћ може да добије, како каже аналитичар, само ако буде усвојена у Савету министара иностраних послова ЕУ, али једногласно.
РЕГИОН
Додиков кабинет: Призивањем санкција Џаферовић показује непријатељство према Србима и Српској
Европски парламент је, како су пренели медији, "осудио сецесионизам председника СНСД-а Милорада Додика" и позвао Европски савет да уведе санкције њему и његовим сарадницима.

На потезу Савет министра ЕУ

„Битно је сада шта ће Савет министара иностраних послова ЕУ донети, односно, да ли ће они гласати за ту резолуцију о санкцијама Додику и РС. Опет, знамо да њихове све одлуке морају да буду једногласне, што доводи до питања да ли ће Мађарска одржати обећање и рећи да они неће гласати за ту резолуцију, односно, ставити вето на такву могућу одлуку министарског већа ЕУ,“ истиче Козомора.
Међутим, извесно је, додаје наш саговорник, да и ако дође до тих санкција, оне неће решити проблем у БиХ, макар за њих гласале све земље.
„Зато што проблем БиХ није Милорад Додик и није Република Српска, већ је проблем на другој страни и док се то не сагледа, проблеми неће бити решени. Подсећам да је Милорад Додик недавно изјаво да ако се уведу санкције РС и онемогући њено финансирање из Европске банке за обнову и развој, а да се то омогући Федерацији, да би то значио крај за БиХ и поделу на две републике и да ће РС тада изгласати самосталност“, напомиње Козомора.

Санкције потпуни промашај

Ово је сценарио који сигурно следи, тврди Козомара, ако антисрпски лоби који влада Европом усвоји и уведе ове санкције.
РЕГИОН
Додик одговорио европским парламентарцима
„Санкције су потпуни промашај, и тако нешто може да изгласа само неко ко не разуме ситуацију у БиХ и РС. Јер, занимљиво је да нико од оних који су гласали за увођење санкција није проговорио ни једну реч о томе шта то РС хоће и указао који то члан Устава БиХ крши Република Српска па да због тога мора да буде санкционисана,“ истиче Козомара.
Ово је, додаје он, потпуно сулуда политика евро бирократа, који не разумеју ни стварност ни живот у БиХ, а о истини да и не говоримо.
„Не верујем да ће РС овоме дати на значају, али оно што је сигурно јесте да ће ово у години избора снажно ојачати позицију Милорада Додика и његове странке, посебно ако заиста уведу санкције,“ верује наш саговорник.
За санкције Милораду Додику и РС нису гласали између осталих ни европарламентараци из Републике Хрватске и Мађарске чији су представници једини устали иобразложили разлоге против.

Шта кажу предлагачи

За санкције Милораду Додику гласало је укупно 504 европарламентараца, њих 93 је гласало против док је 72 било уздржано.
РЕГИОН
Хрватска делегација у ЕП није подржала позив за увођење санкција Додику
У амандману везано за санкције Додику и РС који су поднели уз годишњи извештај Одбора за спољне послове Европског парламента европарламентарци Педро Маркес (Шпанија), Тонино Пицула (Хрватска) и Тис Реутен (Холандија) оштро се осуђују "неуставне мере" које је увела Република Српска, а чији је циљ, како тврде, успостава паралелних институција у подручју медицине и медицинских производа, правосуђа, одбране, сигурности и опорезивања. Тиме се, истичу предлагачи, подривају државне структуре Босне и Херцеговине и ствара егзистенцијална претња њеном јединству и територијалној интеграцији. У амандману се такође осуђује штетна улога регионалних актера и, како тврде, спољно уплитање Русије.
Реагујући на усвојену резолуцију, Додик изјавио је да ставови Европског парламента о БиХ показују да европски парламентарци не знају шта се дешава у БиХ, да баратају погрешним информацијама и да се вероватно информишу из медија који већ месец дана, сваки дан, ексклузивно најављују рат у Украјини.
Додик је истакао да је Европски парламент демонстрирао такав недостатак демократичности да се он први пут озбиљно запитао да ли европске вредности уопште постоје.
Коментар