НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Мистерија акни: Научници на прагу једног од решења

Ћелије у кожи које стварају масне киселине играју велику улогу у избијању акни. Нови експерименти показали су да је појава бубуљица блиско повезана са фибробластима.
Sputnik
Фибробласти су најтипичнија врста везивног ткива у нашим телима. Оне имају градивну улогу у синтези свих компоненти тог ткива и, између осталог, производе и одржавају структуру наше коже.
Кључне су и у зацељивању рана, али њихова улога у избијању акни до сада није испитивана.
Стручњаци су сада, међутим, утврдили да подврста кожних фибробласта бурно реагује на бактерију cutibacterium acnes, одговорну за формирање бубуљица и узрочника упале која карактерише акне.
Када дођу у додир са овим бактеријама, фибробласти у кожи почињу да се претварају у масне ћелије у процесу који се назива реактивна адипогенеза.
Истовремено, током овог процеса ослобађа се кателицидин – пептид који има антимикробска својства.
„Ови налази могу да потпуно промене начин на који лечимо акне. Претходно смо мислили да фоликуле длака играју најважнију улогу у развоју акни. У овој студији смо утврдили да друге ћелије у кожи имају огроман утицај на контролисање бактерија и развој акни“, каже дерматолог Ричард Гало са Универзитета у Сан Дијегу.
Акне су најчешће кожно обољење на свету. Током година научници су утврдили велики број фактора и механизама који утичу на њихов развој, али и даље има неких непознаница, преноси РТС.
ДРУШТВО
Флеке на кожи: Како настају, шта значе и како их се решити /видео/
ДРУШТВО
Знакови који указују да је тело пуно токсина
ДРУШТВО
Нега лица: Природне намирнице које уклањају трагове старења
Коментар