00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Змајева жена“ - прича о Јелени Гатилузио, супрузи деспота Стефана Лазаревића
16:00
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Одбројавање пред најважније изборе на свету – шта ће бити дан после
17:00
60 мин
ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ
Слободан Бркић - очи које на оба света гледају
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920, 26.08.2021
ДРУШТВО
Друштвене теме, занимљиве приче, репортаже, догађаји, фестивали и културна дешавања из Србије, и остатка света

Флеке на кожи: Како настају, шта значе и како их се решити /видео/

© Sputnik / Илья Питалев / Уђи у базу фотографијаМедицинско радиолошки научни центар Циб у Русији
Медицинско радиолошки научни центар Циб у Русији - Sputnik Србија, 1920, 14.02.2022
Пратите нас
Промене на кожи у виду флекица називају се хиперпигментације и настају из разних разлога. Како оне настају, али и како могу да се уклоне, објаснио је дерматовенеролог, проф. др Душан Шкиљевић са Клинике за дерматовенерологију Универзитетског клиничког центра Србије.
Професор Душан Шкиљевић, наглашава да сви који имају неку флеку, посебно новонасталу, нарочито ако су бројне, требало би да се обрате лекару. Неке пигментне лезије, како их дерматолози називају, које нису само флека од вишка пигмента, него од вишка пигментних ћелија, могу да буду и опасне, пре свега, меланом и друге врсте тумора, који се често манифестују као обичне флеке.
„Друга ствар због које треба да се обратимо лекару када имамо такву врсту проблематике на кожи, односно нову флеку, је што та флека, или те флеке, могу да буду и манифестације неких унутрашњих обољења, не само болести коже. И на крају, наравно, сама болест коже. Свакако саветујем да се то нешто што се зове флека прегледа, да се постави права дијагноза, па тек онда да крећемо у процес уклањања и превенције појаве нових“, напомиње професор Шкиљевић.

Мелазма - најчешћа врста флека на кожи

Мелазма јесте једна од најчешћих врста пигментације на кожи. Мелазме изгледају као широка флека и свакога ко се са њима сретне нервирају. Доктор је напоменуо да мушкарци ређе имају мелазме, али да се ипак и код њих дешава. Осим што нервирају пацијенте, проф. др Шкиљевић каже да посебно иритирају стручњаке.
„Искрено говорећи, посебно нервирају докторе, дерматологе зато што их је јако тешко уклонити. Није их толико немогуће уклонити, много је већи проблем после тога, како спречити појаву нових или појаву на истим местима“, појаснио је професор.
„Мелазма је нешто што није обична флека од сунца. Сунце свуда учествује и погоршава све ове промене. Друго, они фототипови који су склонији иначе прављењу пигмента, значи који боље црне на сунцу, да тако да кажем, они ће имати израженије овакве врсте промена“, додаје доктор.
Мелазма настаје и погоршава се под утицајем сунчеве светлости, али настаје услед генетских и хормонских фактора – женских полних хормона, естрогена, прогестина. Међутим, није везана само за трудноћу, већ и за друга стања која прате повећану количину хормона или просто уношење тих хормона у виду оралних контрацептива.
Што значи да жене које узимају оралне контрацептиве много чешће имају мелазму, нарочито ако имају предиспозицију, или жене које су у перименопаузи па узимају хормоне као супституцију.
„Ту је једна комплексна прича хормона, генетике и ултравиолетног зрачења. Онда ми морамо, са своје стране, знајући да не можемо да елиминишемо све те факторе који доприносе, да се боримо да се те нове промене не јаве, уз наравно механизме и методе уклањања“, каже др Шкиљевић.

Постртрауматске пигментације

Посттрауматске хиперпигментације настају после запаљења или неких повреда, најчешће се јављају после акни. Ова врста флека се називају посттрауматским хиперпигментацијама да би се нагласила једна кључна ставка.
„Постинфламаторне пигментације се јављају после сваког запаљења. Акне остављају пигментацију због самог запаљења, али много чешће после различитих манипулација. Сви воле то мало да цеде, да 'пробају' да среде јер им се чини да може... Све те манипулације коже, али и сва обољења која су праћена сврабом, интензивно чешање као врста стимулације код предиспонираних људи, завршиће пигментацијом“, упозорава др Шкиљевић.
То је случај код екцема, хроничних дерматитиса, али и нервозе која се манифестује различитим сврабовима, па зато дерматолог каже да својим пацијентима обично упути шаљиву примедбу да не сврби само кожа.
„Сврби мозак, сврби јетра, сврби бубрег, сврбе други органи када не раде како треба. Све то може на дуже стазе да остави пигментацију“, каже доктор.

Реакције настале утицајем сунца

Фото-токсичне реакције су реакције које су настале утицајем сунца, али постоји још неколико значајних узрочника појаве оваквих флека, пре свега лекови и неки козметички препарати.
„Постоји листа лекова, постоје бројне групе лекова од којих се неки врло често користе. Неке врсте антибиотика, нестероидни антиреуматски лекови, нажалост, све више цитостатика се користи. Лекови за лечење аритмија, лекови за лечење лупуса, синтетски антималарици, били су популарни у почетку короне итд. Ту, чак, спада и ибупрофен“, наглашава професор.
Постоји читава листа лекова који могу да предиспонирају настанак пигментације или развој токсичних реакција, једноставније речено, опекотина од сунца које иначе не бисмо добили да нисмо пили те лекове.
Од козметичких препарата нарочито парфеми могу поспешити настанак флека, што знају они који користе соларијуме, где је употреба парфема забрањена
„Постоје врсте дерматитиса где човек када прсне парфем и изађе на УВ зраке добије флеку. Тачно се види како је кап парфема ишла и остане флека“, наводи дерматолог.
Подвлачи и да различите козметичке супстанце, или молекули који су у неким кремама, неким парфемима, могу да повећају осетљивост коже на сунце и о томе треба водити рачуна. Дакле, оне неће саме по себи оставити пигментацију, али када се изађе на сунце може да се деси и запаљење и пигментација.

„Старачке флеке“

Флеке од сунца, ружно назване „старачке флеке“, су заправо оштећење коже од сунца. Осим естетике, оне су важне зато што нам указују да је кожа примила много више зрачења него што је смела, упозорава професор Шкиљевић.
„Таквој кожи треба посебна пажња у смислу да мора да се контролише чешће, јер на таквој кожи се онда, нажалост, могу очекивати и оне последице које су много теже – различите врсте тумора итд. које су много теже него што је сама флека. Дакле, оне су нам тај један сигнал, семафор, не само да их скидамо, него и да обратимо пажњу на такву кожу да је сувише оштећена од сунца“, истиче доктор.
Наравно, постоји начин да се изађе на сунце ако се мора, али тада је обавезно заштити се фото-протективном кремом, али ма колико да је јак заштитни фактор (СПФ фактор), и колико год да је широког спектра крема, то не сме бити изговор да се „чваримо“ на сунцу, јер оне пружају заштиту само одређено време, упозорио је професор.

Како уклонити флеке

Када је у питању мелазма, али и већи део других пигментација мора да се решава комбиновано, напомиње доктор, наводећи комбинацију крема, ласера, хемијског пилинга.
„Има неколико врста ласера. Ја увек истичем пикосекундни ласер који је најновија генерација, који је ту најефикаснији, са најмање нежељених ефеката решава. Он ће да 'гађа' пигмент, да елиминише пигмент и то је сасвим у реду, међутим, да се не би враћала морамо да комбинујемо са кремама. Пилинг је такође врло ефикасан, али без крема ништа нећете постићи“, препорука је др Шкиљевића.
Креме се користе пре и после третмана, а некада су и само оне довољне. Златни стандард у регулисању, односно у лечењу пигментација, и мелзаме и других врста флека, је хидрокинон, наглашава дерматолог.
„Хидрокинон је нешто што је фигурирало као једина врста креме деценијама, али није безбедан. То је проблем, он сме да се користи само ограничено – осам до 12 недеља и само у одређеним концентрацијама“, додаје дерматолог.
На дуже стазе ова супстанца може чак да предиспонира за развој канцера коже. Дакле, не сме да се користи неограничено дуго и зато је избачена из стандардних козметичких препарата против флека које су могле да се купе на тржишту. Сада се даје само на препоруку лекара у концентрацији коју он препише и временски период који он одреди. На тај начин се спречавају пацијенти да се сами лече.

Флеке од акни

Када су у питању флеке од акни, професор напомиње да се прво мора радити на отклањању запаљенског процеса.
„Ништа вам не значи да ви решите две бубуљице, а да се стално појављују нове. То није решење. Значи, морате да решите прво ту инфламацију, да је зауставите, да то прође, и онда да то опет комбиновано решавате – пилинзи, ласери, креме", додаје дерматолог.
Ожиљке је немогуће избрисати, али они који су плитки, неће се видети, док дубљи ожиљци могу донекле да се смање, али не и да се избришу. Терапије ће уједначити тен и ожиљци ће бити неприметни.

Креме са витамином Ц

У јавности се често чује да креме са витамином Ц не би требало користити када се излажете сунцу, баш као и етерична уља са цитрусима, међутим дерматолог наводи да је ово заблуда.
„Витамин Ц је нешто што теоријски смањује, избељује флеке, и нешто што се налази у различитим комбинованим производима. А витамин Ц и цитруси, и та етерична уља, јесу фотосензибилизатори. Значи, уколико их нанесете па се изложите сунцу, можете да добијете фото-токсичну реакцију. Нећете добити старачку флеку, она се добија током година“, разјаснио је др Шкиљевић.
Зато дерматолози препоручују пацијентима да такву врсту крема које могу да иритирају ћелије које праве пигменте, користе увече, а ујутру да је скину и нанесу крему са високим фактором заштите од сунца.

Ласер за старачке флеке

Старачке флеке могу да се реше врло лако ласером и то после једног до два третмана. Помажу и пилинзи. Некада се највише користио течни азот, али он јако иритира кожу и може довести до појаве нових флека.
Професор понавља да није највећи проблем решити се ових флека, већ да је већи проблем то што су оне последица кумулативног оштећења коже и што се једне флеке избришу, али не брише се оно што је кожа запамтила последњих 10-20-30 година, и она ће и даље да прави нове флеке, ма колико се ми штитили.
CC0 / Pixabay/geralt / Старачке флеке на кожи
Старачке флеке на кожи - Sputnik Србија, 1920, 14.02.2022
Старачке флеке на кожи
Проблем са ласером је што је и то светлост. Значи, потенцијални проблем са ласером може бити тај што не може да се примени на сваком пацијенту. И после третмана ласером кожа мора максимално да се штити и да се користе специјалне креме које ће да стабилизују ћелије које производе пигмент.

Хемијски пилинг

Хемијски пилинг сада се често може добити и код козметичара, тако да га не раде увек лекари, а дерматолог подвлачи да прави хемијски пилинг јесте само за лекаре.
„Али данас имате пилинге који нису класични хемијски, који су тзв. биолошки, где имате различите компоненте. Ту се такође љушти кожа, али је то један благ пилинг који неће да прави, теоријски, оштећење коже и ако се после њега адекватно штитите од сунца, неће да вам оштети кожу. Може да помогне више или мање. Моја бојазан је само да ли свако ко узме у руке тај пилинг уме да то контролише. Значи, ако имате неког ко је поуздан – апсолутно сам за пилинг“, истиче др Шкиљевић.
Кожа се након хемијског пилинга опоравља неко време и зато га жене баш и не воле. Лекари их препоручују јер су ефикасни и јер дају добре резултате.
„Пилинг што је дубљи то има бољи ефекат. Односно, не говорим само о пигментацијама, говорим о читавој рејувенацији, односно подмлађивању коже. Што је дубљи то има бољи ефекат, али што је дубљи то више морате да проведете код куће седећи. Ту не смете да се изложите ни на два зрака сунца. Па онда максимална заштита, морате да се љуштите, па да будете црвени, па да онда опет када крећете да излазите из куће – да и онда будете максимално заштићени“, напомиње проф. др Душан Шкиљевић, преноси РТС.
Прање руку - Sputnik Србија, 1920, 23.01.2022
ДРУШТВО
Течни или чврсти сапун? Није свеједно
Седе власи - Sputnik Србија, 1920, 24.06.2021
Најновија студија открила: Седа коса може да врати боју
Туширање - Sputnik Србија, 1920, 17.08.2020
Стручњаци коначно решили дилему – да ли је здравије туширати се ујутро или увече
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала