Налазиште је на малом острву Гага, где су истраживачи пронашли неколико структура које су датиране анализом угљеника-14 на комадима дрвеног угља пронађених на локалитету, према чему је насеље смештено у период око 6.500 година пре нове ере.
Пронађени објекти су кружног облика и направљени су од локалног камена, очуваног до висине од скоро једног метра. Тим археолога је саопштио да је реч вероватно о кућама за малу заједницу која је живела на острву током целе године. Становништво се ослањало на прикупљање ресурса из мора и лов, о чему сведочи проналазак фино обрађених камених врхова стрела.
Археолози су ископали преко 8.500 година старе структуре на острву Гага, западно од Абу Дабија
© Фото : Department of Culture and Tourism - Abu Dhabi
Раније се сматрало да је тај регион први пут насељен током неолита као резултат поморске трговине на велике удаљености, међутим, откриће на Гаги је показало да су неолитска насеља постојала пре почетка трговине и да су уместо тога она последица локалних економских и еколошких услова који су довели до првог насељеног живота у данашњим Уједињеним Арапским Емиратима.
Иако још увек није сигурно докад су се грађевине користиле, археолози су пронашли посмртне остатке човека који су стари око 5.000 година.
Пре ископавања Гаге, најраније познате грађевине у Уједињеним Арапским Емиратима пронађене су на острву Марава, такође код обале Абу Дабија. Заједно са доказима из Мараве, нови докази из Гаге указују на то да су острва Абу Дабија била стециште људске иновације и насељавање током неолита – времена фундаменталних промена у великом делу старог света, пише портал „Херитеџ дејли“.