Зимске олимпијске игре у Пекингу свакако је обележила скандалозна хајка на Камилу Валијеву, 15-годишњу уметничку клизачицу која је била већ виђена на победничком постољу и у тимској и у појединачној конкуренцији.
Сатима пре тимског појављивања, донета је одлука да она буде суспендована због наводног допинга, касније је враћена у такмичење, али под посебним протоколима да неће бити на постољу уколико освоји медаљу у појединачној конкуренцији.
Притисак је сломио 15-годишњу девојчицу, такмичење је завршила као четврта, али су прве две медаље освојиле њене земљакиње, Ана Шчербакова и Александра Трусова.
Међу руске хероје се убрајају скијаши, донели су чак 11 медаља, а пет је освојио Александар Бољшунов, чиме је ушао у историју као први скијаш са таквим резултатом, а са укупном девет медаља на Зимским олимпијским играма је најбољи и Совјет и Рус икада.
Хокејаши су завршили турнир на другом месту, имали су велике потешкоће са вирусом корона и у финалу су поражени од Финске, а на корак од злата стали су и чланови бијатлон репрезентације Русије.
Историјски резултат су остварили брзи клизачи, освојене су две медаље, једна у тимској конкуренцији која је прва икада за Русију, а 31-годишњи Семјон Јелистратов је на трећим узастопним Зимским олимпијским играма понео одличје.
Русија слави и Вика Вајлда, сноубордера који се осам година после подијума на Зимским олимпијским играма у Сочију нашао међу освајачима медаља, бронзу у санкању је освојила Татјана Иванова, а екипа ски скакача је стигла до првог одличја за Русију после пола века.
Сума сумарум – 32 медаље за Русију, шест златних, 12 сребрних и 14 бронзаних, што Русију смешта на друго место укупне ранг листе носилаца медаља, на првом је Норвешка са 37 медаља, 16 златних, осам сребрних и 13 бронзаних.