Соларне проминенције су велике структуре замршених линија магнетског поља које држе густе концентрације соларне плазме суспендоване изнад површине Сунца, понекад у облику лучних петљи. Често се повезују с избацивањем короналне масе, која, ако је усмерена према Земљи, може да изазове штету на нашој технологији и свакодневним животима.
Споменута соларна ерупција догодила се 15. фебруара и проширила се мијионима километара у свемир. Добра вест је да избацивање короналне масе није било усмерено према Земљи, те да заправо, путује далеко од нас, преноси портал „Зимо“.
Догађај су пратиле и друге свемирске мисије, укључујући НАСА-ину соларну сонду „Паркер“. Следеће седмице, „Солар Орбитер“ и „Паркер Солар Проуб“ обавиће посвећена заједничка проматрања током „Паркеровог“ проласка најближом тачком своје орбите око Сунца.
Чак је и свемирска летелица „БепиКоломбо“, Европске свемирске агенције и јапанске Агенције за свемирска истраживања, која није посвећена соларној науци осетила наведену ерупцију. Та летелица се тренутно налази у близини Меркурове орбите и открила је огромно повећање присуства електрона, протона и тешких јона својим инструментима за праћење зрачења.
Иако овај догађај није усмерио смртоносне честице према Земљи, важан је подсетник на непредвидиву природу Сунца и важност разумевања и праћења његовог понашања.