ДРУШТВО

Да ли заиста користимо само 10 одсто мозга?

Мозак је најсложенији орган у људском телу, а верује се да људи користе свега 10 одсто капацитета мозга. Има ли истине у овоме?
Sputnik
Различите студије су разоткриле овај мит, па је сасвим извесно да је у питању фикција заснована на претпоставкама.
Многобројна истраживања показала су да је у питању само мит, а неуролог Бари Гордон каже да је већи део мозга увек активан.
Тако је и током снимања мозга, функционалном магнетном резонанцом утврђено да постоје активности у мозгу и док особа обавља различите задатке. Користећи ову методу истраживачи показују да је већина мозга у употреби готово непрекидно, чак и током сна, али и када изводимо врло једноставне радње.
Проценат мозга који се користи у било ком тренутку варира од особе до особе, а зависи од тога шта особа ради или о чему размишља.

Одакле мит о 10 одсто?

Није јасно како је овај мит почео, али постоји неколико могућих извора. Међу научницима постоји уверење да неурони чине 10 одсто можданих ћелија, па је можда овај податак допринео миту о 10 одсто.

Побољшање функције мозга

Као и на сваки други орган, на мозак утичу начин живота, исхрана и количина вежбања. Да би побољшали здравље и функцију мозга, потребно је да се храните правилно и да будете ментално активни.

Исхрана за мозак

Орашасти плодови су богати омега масним киселинама и антиоксидансима, што их чини корисним за здравље мозга. Такође, воће и поврће са тамном кором је добро за здравље мозга - спанаћ, броколи, боровнице, црвене паприке, кромпир. За мозак добра храна су и лосос, скуша и туњевина.

Вежба редовно

Редовно вежбање такође смањује ризик од здравствених проблема који могу довести до деменције, а брзо ходање 30 минута дневно довољно је да се смањи ризик од опадања функције мозга. Такође, можете да возите бицикл, џогирате, пливате.

Нека мозак буде активан

Што више користите мозак, то боље постају његове менталне функције. Из тог разлога, вежбе за тренинг мозга су добар начин за одржавање општег здравља мозга.
Недавна студија која је обухватила истраживање дуже од 10 година показала је да људи који су користили вежбе за вежбање мозга смањују ризик од деменције за 29 процената, пренела је „Политика“.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Времеплов у глави: Нова студија открила зашто нас мозак држи 15 секунди у прошлости /видео/
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Научници снимили последње тренутке активности људског мозга: Шта се догађа у глави пре умирања
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Од тренинга до црвене паприке: Како да ваш мозак остане здрав
Коментар