У поређењу са женама које су се свакодневно кретале мање од два сата дневно, оне које су се кретале најмање четири сата имале су 43 одсто мањи ризик од кардиоваскуларних болести, 43 одсто мањи ризик од коронарне болести срца, 30 одсто мањи ризик од можданог удара и, пре свега, 62 одсто мањи ризик од смрти од кардиоваскуларних болести.
Тим предвођен истраживачима са Универзитета у Калифорнији проучавао је утицај кретања у свакодневним активностима на ризик од кардиоваскуларних болести.
„Студија показује да се свако кретање рачуна за превенцију болести. Свакодневни живот, који укључује широк спектар активности које сви радимо док смо на ногама и ван столице, резултирало је мањим ризиком од кардиоваскуларних болести“, рекао је први аутор студије Стеве Нгујен.
Истраживачи су користили алгоритам машинског учења да класификују сваки минут проведен док сте будни као једно од пет понашања: седење, седење у возилу, стајање, кретање у свакодневном животу и ходање или трчање.
Кретање у свакодневици обухвата активности које се обављају када стојите и ходате у просторији или у дворишту, као што су облачење, припремање хране или рад у башти.
Као део студије истраживачи су измерили физичку активност скоро 5.416 америчких жена, старости од 63 до 97 година, које нису имале срчана обољења на почетку студије. Учеснице су носиле мерач седам дана да би се добила тачна мерења времена које су провеле у кретању и, што је још важније, врсте понашања уобичајених у свакодневном животу које доводе до кретања, преноси Спутњик мундо.
Раније студије су се обично фокусирале на интензитет и трајање активности попут трчања и брзог ходања, док је тренутна студија мерила мање покрете различитих интензитета током активности попут кувања.
Кардиоваскуларне болести су и даље водећи узрок смрти и код жена и код мушкараца, са највишим стопама код одраслих старијих од 65 година.
У овој студији, код 616 жена је дијагностикована кардиоваскуларна болест, 268 коронарна болест, 253 су имале мождани удар, а 331 је умрла од кардиоваскуларних болести.