Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, који нико не може да угаси, а све видео садржаје на платформи „Одисејa“ (odysee.com).
„Они које је занимао развој украјинске кризе, савршено разумеју њену генезу. Наше тренутно деловање је резултат тежње да се заустави осмогодишњи рат режима Мајдана против становника Донбаса. Током протеклих година наша земља је учинила све могуће и немогуће како би избегла такав сценарио. Покуцали смо на сва врата, иако нико није хтео да нас чује. Грађане Донбаса су наставили и настављају да бомбардују”, објаснио је Небензја.
Према његовим речима, у усвојеној резолуцији уопште се не помиње противзаконити преврат у Кијеву.
„Нема ни речи о томе да су нове националистичке власти одмах ограничиле права грађана на употребу руског језика. Тиме је покренут огроман ланац кршења основних права становника истока земље, и не само истока, укључујући најдрагоценије право – право на живот”, истакао је Небензја.
Према речима руског амбасадора, многи од присутних у сали ГС УН у време гласања не желе да чују ништа о трагедији која је почела у Украјини након пуча 2014. године, не желе да чују о људима који су живи спаљени у Одеси, о прогонима и убиствима неистомишљеника.
„У документу се не помиње ни да су током осам година САД и Европа довлачили, а и сада довлаче у Украјину наоружање, помажући режиму Мајдана да убија недужне становнике Донбаса, а такође су оправдавали лојалне кијевске власти за потпуно игнорисање Минских споразума”, додао је Небензја.
Руски представник је такође закључио да је овај пројекат очигледан покушај "оних који су током последње деценије извршили небројене агресије, ... државне ударе (један од којих је постао и удар у Украјини), да се представе као поборници међународног права".
Подсетимо, данас је на ГС УН усвојена резолуција чији су коаутори Украјина, САД, Велика Британија, Француска, Канада, Јапан и бројне друге државе. Резолуцијом се осуђује „објава Русије 24. фебруара 2022. године о специјалној војној операцији у Украјини”. Аутори такође осуђују одлуку Русије да „подигне готовост својих нуклеарних снага”. У тексту се помиње да Генерална Скупштина дубоко жали због „агресије РФ против Украјине” и захтева да Руска Федерација моментално обустави примену силе у Украјини” и уздржи се од претњи другим чланицама УН.
Међутим, у тексту нема ниједног обраћања директно Кијеву, нема помена конкретно о ситуацији становништва Донбаса и агресији против ДНР и ЛНР. Такође, не говори се о незаконитом пучу у Украјини 2014. године, док је Русија приликом састављања свих сличних докумената захтевала помињање тих тачака.
Резолуције ГС УН нису обавезујуће.