Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, који нико не може да угаси, а све видео садржаје на платформи „Одисејa“ (odysee.com).
„Осигурали смо се и тренутно имамо енергетске и робне резерве за више од два месеца. НИС је, да не добијемо више ниједан литар нафте, а очекујемо у наредном периоду, ускладиштио толико да имамо за више од два месеца“, рекао је Вучић.
Поручио је грађанима да нема никакве потребе за паником, да се држава добро обезбедила и боље од других.
„У наредних 15 дана ћемо напунити сва наша складишта ‘до чепа’, што ће нас коштати између 100 и 115 милиона евра. Желимо сва складишта да напунимо, то је роба чија цене неће лако падати“, нагласио је Вучић.
Вучић је рекао да ће позиција Србије бити још тежа у наредном периоду зато што је наша економија била најбрже растућа у региону.
„Суочићемо се са још неким проблемима, ми смо данас цео дан радили на припреми целокупног плана и програма и радићемо и даље, пошто се догађају невероватна чуда на светском тржисту“, рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је данас дошло до великог скока цене нафте која је прешла 112 долара по барелу, што је поскупљење за 15 дана око 20 одсто.
„То су енормни скокови, онда ће доћи до последица и по нас. Пет одсто је порасла цена само у једном дану“, рекао је Вучић.
Kазао је да ће због тога један тим само пратити ситуацију са нафтом у којем ће бити људи из министарстава за енергетику и финансије и да ће у неким тимовима бити премијерка Брнабић, а у неким он.
Додао је да је исти такав тим формиран за гас пошто је данас цена отишла на берзи, како је рекао, у небеса, као и да га није данас у једном тренутну ни било.
Вучић је рекао да је Немачка кренула да купује огромне количине ЛНГ – течног природног гаса, као и да највећи део гаса иде тренутно за Kину.
Kаже да је потражња била око 1,5 милијарди кубика гаса.
Вучић је навео да је данас цена гаса била скоро 2. 300 долара за 1. 000 кубика и да је за поједине европске земље заједно са транспортом то било и више од 3. 000 долара. То су бесмислене и неиздрживе цене, додао је Вучић.
Навео је да тренутно имамо 123,6 милиона кубика гаса у нашем делу складишта Банатски Двор, а у руском делу је 164 милиона, преноси Танјуг.
„Утискивали смо вишак гаса, који смо куповали“, додао је Вучић и напоменуо је да се не доводи у питање снабдевање домаћинстава јер то гарантује држава, већ гас за индустрију.
„Нисмо спремни и склони да национализујемо руску имовину“.
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Напоменуо је да је, на пример, гас у свету поскупео за 13 дана чак 160 одсто и да је најгоре што га тренутно нема довољно.
Вучић је рекао да дневно добијамо по уговору са Русима шест милиона кубика гаса по повољнијој цени, али да трошимо између 10 и 11 милиона и да морамо да докупљујемо за ту разлику.
Он је рекао да је посебно забрињавајућа цена угља и додао да ће за то бити формиран посебан тим.
„И биће вероватно постављен сутра вршилац дужности директора ЕПС-а. Посебно ћемо се бавити угљем, увозом нафтних деривата и данас смо наручили 30.000 тома мазута из Азербејџана. Желимо да обезбедимо супституте за ТЕ-ТО Нови Сад и Панчево и да се обезбедимо за наредни период“.
Kазао је да је цена угља 15. фебруара износила 190 долара по тони, а да је сада 420 долара, што је повећање од 130 одсто, као и да је цена струје на берзама била 21. фебруара 139 евра по мегават сату, док је данас 362 евра.
Вучић је пренео да су данас вођени и разговори са представицима НИС-а и напоменуо да се финансијске операције теку нормално између Србије и Русије, али да не зна шта ће бити већ за неки дан, пошто се ситуација мења из часа у час.
Додао је да у наредним месецима не очекује никакве проблеме са снабедавањем горива.
„На Чикашкој берзи пшенице цена је била 292 долара по тони пре мање од 10 дана, а сада је 368“, рекао је Вучић и додао да и код нас расте и цена пшенице и кукуруза.
Пренео је да ће Народна банка Србије водити посебан тим за праћење финансијских операција који ће бити задужен за монетарну стабилност и сва плаћања са Русијом, као и да ће у њему бити и министар финансија Синиша Мали.
„Нисмо спремни и склони да национализујемо руску имовину“, рекао је Вучић и напоменуо да неки чак плене и руске школе и вртиће.
Ако буде проблема и ако руским предузећима неко ограничи пословање видећемо да откупимо по фер ценама, али не да отимамо, рекао је Вучић.
Нагласио је држава веома ликвидна и да на рачуну тренутно има више од 156 миљарди динара или 1,4 милијарде евра.
Поручио је и да је српски банкарски сектор 100 одсто сигуран, да држава све више купује злато и увећава девизне резерве, као и да је затражио да се од Kинеза још купи злата по цени три одсто нижој од најниже коју смо до сада плаћали, како би повећали резерве у злату.
Девизне резерве, каже, износе 15,6 миљарди евра, а резерве злата су у вредности од 2,1 миљарде евра.
„До сада смо успевали да сачувамо курс динара“, нагласио је председник. Напоменуо је да су ненаплативи кредити данас свега 3,5 одсто, док су 2014. износили 21 одсто.
Вучић је навео да динарска штедња износи 105 милијарди динара, а да је девизна повећана на чак 13 милијарди евра.
Подсетио је да је АИK банка купила Сбербанку Србија и поручио да су сви који су имали депозите у тој руској банци сигурни.
У прва два месеца имали смо одличан прилив страних директних инвестиција, на нивоу претходне рекордне године, рекао је Вучић и нагласио да је „Фич рејтингс“ агенција потврдила да је кредитни рејтинг Србије на корак од „инвестиционог“ упркос свим дешавањима у свету.