КУЛТУРА

Оживео „Лепенац“, праисторијски становник Лепенског Вира

Посетиоци Народног музеја од данас могу да открију како је изгледао праисторијски становник Лепенског Вира путем „Мета Хјуман“ технологије која је недавно премијерно представљена на Експо Дубаију.
Sputnik
Анимирано лице и глава једног некадашњег стварног „Лепенца“ у наредних месец дана могу да се виде на великом видео биму, али и као мала биста.
Представљање виртуелно оживљеног праисторијског човека у Народном музеју у Београду
Реконструкција је урађена на основу костура број 69 из Лепенског Вира, који се издвојио по томе што је сахрањен седећи.
„Претпостављено је да је његова улога била специфична, да је био древни шаман. Његова добро очувана лобања је имала специфичну индивидуалност“, наводи антрополошкиња Софија Стефановић која је прокренула овај пројекат.
Лице „Лепенца“ је реконструисано захваљујући „Мета Хјуман“ технологији, коју је развила српска гејминг компанија Трилатерал. Пројекат је уз подршку националне платформе „Србија ствара“ премијерно представљен на Светској изложби Експо Дубаји.
„Ова технологија има револуционаран потенцијал. Може нам помоћи да овако оживимо древне људе научно утемељено“, истиче Стефановићева.
Према њеним речима, најпре је направљена копија лобање, на основу које је урађена форензичка реконструкција изгледа, што је на крају претворено у биокинетички модел који се сада може видети у Народном музеју.
Директорка Народног музеја Бојана Борић Брешковић сматра да је сусрет са овако „оживљеним“ човеком Лепенског Вира „прилика да проверимо своја виђења и доживљаје прошлости“.
Борић Брешковић је изразила уверење да је ово први у низу пројеката који представљају „невероватан спој науке и гејминг индустрије“, чиме ћемо „наставити да унапређујемо не само наша научна знања о праисторији већ и музејске поставке“, преноси Танјуг.
Композитор Љубомир Николић и мултиинструменталиста и етномузиколог Бојан Милинковић су присутнима на свечаности у Народном музеју приредили мали концерт свирајући на реконструисаним праисторијским инстурментима, од којих неки датирају од пре 19.000 година.
Коментар