СРБИЈА

У „Народном фронту“ у Београду од почетка године рођено највише беба откад клиника постоји

Клиника за гинекологију и акушерство Народни фронт забележила је прошле године историјски рекорд – највише рођених беба откад постоје. Професор Жељко Миковић, директор клинике, рекао је да је у тој установи од почетка ове године рођено 1.567 беба.
Sputnik
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).

Професор Жељко Миковић, директор Клинике Народни фронт, рекао је да ће се у Гинеколошко-акушерској клиници Народни фронт и даље носити маске и примењивати све мере превенције у циљу спречавања ширења вируса корона.
Додаје да посете још увек неће бити дозвољене.
Када је реч о ковид позитивним трудницама, Миковић је рекао да пада њихов број, али да их још увек има на клиници.
„Данас имамо четири труднице, углавном су порођајне жене, имамо и патолошких трудноћа, тренутно једну. Али, у оном пику смо имали десет до 15 ковид трудница у неким данима, чак нам се десило једног дана у пику да смо имали више порођаја у ковид породилишту него у породилишту за здраве жене“, објашњава Миковић.
Наводи и да у Клиници Народни фронт почиње неонатални скрининг за рано откривање спиналне мишићне атрофије.
„То је пројекат који спремамо, и који ће, надам се, за месец дана већ и почети. Народни фронт је изабран као установа где ће се у периоду од годину дана свим бебама које се роде из капи крви, из пете радити тест на спиналну мишићну атрофију. То је једна ретка, али тешка и срећом данас излечива болест која када се рано дијагностикује може да има повољан исход“, објашњава Миковић гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а.
Пројекат се ради у сарадњи са Дечијом клиником у Тиршовој клиници и Биолошким факултетом и њиховом лабораторијом за молекуларну генетику.
Говорећи о Националним смерницама за примену лекова у периоду дојења наводи да је дојење идеалан начин исхране новрођенчета.
„Многе мајке престају да доје своју бебу зато што узимају неки лек, а већина тих лекова није инкомпатабилна са дојењем, није штетна, или је заменљива за неке друге лекове који то нису. Тако да ове националне смернице за примену лекова у периоду дојења заиста представљају један искорак да се свима нама који се баве овим послом олакша да дамо праву, поуздану, тачну препоруку мајкама које доје“, оцењује Миковић.
ДРУШТВО
Како је чувена супа многима непознатог педијатра спасила животе хиљаде деце
Требало је да живи само сат времена: Најмање новорођенче на свету тежине једне јабуке
ДРУШТВО
Ретке болести могу да се открију код беба још пре рођења
Коментар