ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
Сајт „Вижуал капиталист“ направио је листу земаља са најконкурентнијим пореским системима.
Главни критеријуми при састављању листе били су ниски порези за пословање али и непостојање економских дисторзија какве би биле на пример фаворизовање потрошње уместо штедње. Другим речима, овај сајт је међу чланицама ОЕЦСД-а бирао земље у којима је најисплативије пословати, бар када се има у виду пореска политика.
На врху листе налази се Естонија која има корпоративни порез од 20 одсто али се он односи само на профит који се дистрибуира акционарима и на таксу на земљиште. Следе је Летонија и Нови Зеланд, а тек на четвртом месту је Швајцарска, једна од најпознатијих светских пореских оаза.
Иза њих налазе се Луксембург, Литванија, Чешка Република, Шведска, Аустралија и Норвешка, пише портал Бизнис и финансије.
Сједињене Америчке Државе пале су на средину ове листе јер порески не оптерећују инвестирање у производну опрему али опорезују друге аспекте пословања.
Најмању пореску конкурентност има Италија, која опорезује много тога, али куриозитет је порез на имовину предузећа која се налази у иностранству . Процењено је да је просечној компанији у овој земљи потребно 169 сати само да би обрачунала и исплатила порез на доходак.