ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
Физичари су утврдили да закони природе теже трима фундаменталним симетријама – наелектрисања, парности и симетрије временског преокрета, познате под заједничким називом ЦПТ симетрија.
У теорији, ово значи да ако дође до интеракције између било које честице, њено наелектрисање може да се претвори у супротност (замените материју са антиматеријом, на пример); замени се свака честица, интеракција и производ њеним „одразом у огледалу“ (тзв. трансформација паритета). А могуће је и да се покрене интеракција у времену уназад – и она би се и даље понашала исто. У стварности, међутим, ствари су мало компликованије, јер се понекад појединачне симетрије не поштују, што физичари називају „кршењем“.
Налази научника са универзитета Корнел у Њујорку би могли отворити путеве за истраживање природе тамне материје, гравитационих таласа и неутрина. Поред тога, знање о огледалу „близанца“ могло би да промени наш поглед на универзум у којем живимо.
Ако се испостави да је тачно да наш универзум поштује правила ЦПТ симетрије, онда би мистерија иза тамне материје могла бити решена.
Иако је нама невидљива, верује се да тамна материја чини око 95 одсто универзума. Ако антиуниверзум постоји, то би значило да се тамна материја састоји од никада раније познате врсте неутрина – честице која не носи ни позитивно ни негативно наелектрисање.
До сада, човечанство је свесно три врсте неутрина: електронски-неутрино, мион-неутрино и тау-неутрино. Сви су „леворуки“ када је у питању смер њиховог окретања у односу на њихово кретање. Ако постоји универзум „близанац“, то би значило да постоје десни неутрини, а тамна материја би се могла састојати од њих.