СВЕТ

Пентагон: За Кину би било боље да не подржава руску операцију у Украјини

Сједињене Америчке Државе су јасно ставиле Кини до знања да је подршка руској операцији у Украјини „лош избор“, изјавио је шеф Пентагона Лојд Остин.
Sputnik
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).

„Не желим да спекулишем нити да улазим у хипотетичке расправе. Надам се да Кина неће подржавати“, рекао је Остин у интервјуу за „Си-Ен-Ен“.
Он је прецизирао да су САД јасно ставиле до знања Кини да би подршка Русији „била лош избор“.
Остин је поновио став Вашингтона да САД неће учествовати у борбеним дејствима у Украјини нити уводити зону забране летова изнад ове земље.
„Председник је јасно ставио до знања да наша војска неће бити увучена у борбу против Русије у Украјини“, навео је шеф Пентагона.
Он је нагласио да би успостављање зоне забране летова значило директну умешаност Сједињених Америчких Држава, пошто би оне морале да предузму мере против прекршилаца.
„То би значило да се супротстављамо Русији, а ради се о две нуклеарне силе. Нико не жели да види умешаност у овај сукоб“, рекао је Остин.
Он је додао да ће САД бранити „сваки педаљ“ територије земаља НАТО-а.
Према његовим речима, САД су способне да се заштите од нуклеарних претњи.
„Мислим да нико не жели да види да се користи нуклеарно оружје. Мислим да не помаже претерана реторика о нуклеарном оружју, о његовом позиционирању“, оценио је он.
Остин је нагласио да су „САД сигурне у своје могућности и способност да се одбране“.
Раније је председник Америке Џозеф Бајден упозорио кинеског лидера Си Ђинпинга на могуће последице ако се испостави да је Пекинг подржавао операцију руске војске у Украјини.

Специјална војна операција Русије у Украјини

Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
РУСИЈА
Пентагон: Не видимо „неминовну“ претњу хемијског или биолошког напада у Украјини
Коментар