ЕКОНОМИЈА

„Споразум века“: Немачка грца и смрзава се данас, ал зато Америка „помаже“ за шест месеци

Позив немачког министра финансија Кристијана Линднера на нове разговоре о споразуму о слободној трговини између Европске уније и Сједињених Америчких Држава, све и кад би био постигнут, не може надоместити економску сарадњу те земље са Русијом. Немачка нема решење за урушавање сопствене привреде, сматра Бранко Павловић.
Sputnik
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).

Немачки министар финансија Кристијан Линднер позвао је на нове разговоре о споразуму о слободној трговини између Европске уније и Сједињених Америчких Држава, објавио је данас немачки лист „Ханделсблат“.
„Требало би да наставимо преговоре о трансатлантском споразуму о слободној трговини“, казао је Линднер.
Он је указао да посебно сада, у кризи, постаје јасно колико је важна слободна трговина са партнерима широм света који, како је рекао, деле наше вредности.

Слободна трговина са САД не може надоместити сарадњу са Русијом

Аналитичар Бранко Павловић сматра да споразум о слободној трговини са САД не може надоместити економску сарадњу Немачке са Русијом.
Према немачким изворима, чак 55 одсто природног гаса и 30 одсто нафте добија се из увоза из Русије. Чак су и владајући политичари које су увели санкције упозорили да би прекид снабдевања енергентима из Русије био катастрофалан за немачку привреду. Немачки привредници одавно тврде да се не може наћи адекватна замена за руске енергенте.
„Немачка неће имати довољно гаса за грејање домаћинстава и индустрију уколико снабдевање тим енергентом из Русије током следеће зиме буде поремећено“, изјавио је јуче потпредседник немачке владе и министар економије Роберт Хабек.
Одустајање од завршетка гасовода Северни ток 2 већ је довело до наглог цена раста гаса у Европи, а самим тим и инфлације, што је најтеже погодило управо Немачку.

Немачки продор на америчко тржиште – без резултата

Немачка се у последњих десетак година опирала притисцима САД да прекине сарадњу са Русијом, а Павловић подсећа да је још у време док је Трамп био амерички председник била актуелна прича да се уводе посебне казне за Немачку због привредне сарадње са Русијом.
ЕКОНОМИЈА
Европска привреда под антируским санкцијама– најгоре тек следи
Немци покушавају да направе максимално релаксирајуће односе после увођења санкција Русији, међутим, проблем је што су све то све земље, уколико се Европска унија узме као целина, као и САД, Јапан и Аустралија које не могу на основу повећања унутрашње тражње да се развијају, јер су већ искористиле све мере монетарне политике да „напумпају“ унутрашњу тражњу у претходних 14 година, сматра наш саговорник.
„Тако да они немају више простора у том правцу. Другим речима, покушавају да нађу неки мали простор за немачке производе који би им омогућили што бољи пласман на америчко тржиште, али то неће дати никакве озбиљне резултате“, истиче Павловић.

Немачка нема решење за урушавање сопствене привреде

На питање кад би споразум о слободној трговини могао да профункционише, Павловић одговара да је ту реч о великом проблему зато што са санкцијама Русији немачка привреда „почиње да грца данас, одмах“, док би преговори о таквом споразуму у најбољем случају трајали шест месеци до годину дана.
„Тако да сте у нерешивим проблемима. Просто речено, нека их, нек причају, а ја вам сад кажем на крају ће се видети да Немачка нема никакво решење за ово што је урадила сврставајући се на страну Америке, заправо, тешко урушавајући сопствену привреду. И то ће се видети већ у првој, а нарочито у наредним годинама“, закључио је Павловић.
ЕКОНОМИЈА
„Нећемо имати гаса за индустрију и грејање без енергената из Русије“: Упозорење немачког министра
Коментар