ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Припрема се терен за дугорочну консолидацију ‘антируског курса’ у новом стратешком концепту Алијансе на предстојећем самиту у Мадриду. Милитаризација Европе узима маха захваљујући напорима алијансе. Распиривање антируске хистерије користи се за повећање трошкова за набавку новог наоружања, чији је главни снабдевач, наравно, амерички војно-индустријски комплекс“, навела је Захарова у коментару објављеном на сајту руског Министарства спољних послова.
Према њеним речима, „земље-чланице организације показале су апсолутну лојалност Вашингтону, спремност да у складу са његовим смерницама иду на потпуно обуздавање Русије“.
„Вашингтон... је успео да још више дисциплинује савезнике по питању ‘тоталног обуздавања’ наше земље и притискања земаља способних да суверено одлучују и воде независну политику. У том контексту, тврдње Европљана о некој ‘стратешких аутономији’ само изгледају смешно“, додала је портпаролка.
Како је приметила, током последњег самита изнете су „већ познате ритуалне оптужбе и претње“ на рачун Русије.
„Нема смисла побијати их тачку по тачку. Догађај је, очигледно, одржан као сеанса унутарнатовске самозомбификације“, констатовала је Захарова.
Представници Северноатлантског блока говоре о новој реалности која се развила у области европске безбедности као да немају никакве везе са тим, сматра портпаролка.
„Државе-чланице НАТО-а су камен по камен демонтирале темељ безбедности европског континента: ћутке су посматрале како САД уништавају Споразум о ПРО, стајале по страни када је Вашингтон изашао из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, дозволиле Американцима да одустану од учешћа у Споразуму о отвореном небу“, подсетила је Захарова.
Портпаролка је додала да су чланице НАТО-а 2008. године изјавиле о спремности да приме Грузију и Украјину у своје редове, намеру да наставе да приближавају своје потенцијале Русији, указавши Украјини и Грузији перспективу уласка у НАТО.
„Сва наша упозорења су игнорисана. А сада поново потврђују своју приврженост политици ‘отворених врата’. Добро је познато чему она води“, рекла је Захарова.
Према њеним речима, НАТО тражи било какве аргументе којима би се оправдало опасно и дестабилизујуће концентрисање снага на источном крилу. Објавили су о стварању четири нова мултинационална батаљона НАТО-а у Бугарској, Мађарској, Румунији и Словачкој, навела је она.
О подршци Украјини
Према њеним речима, Северноатлантска алијанса, у покушају да прикрије америчка истраживања у области биолошког и хемијског оружја, без доказа оптужује Русију за могућу провокацију.
„Прикривајући ‘мрачна дела’ Американаца у погледу спровођења тајних истраживања о биолошком и хемијском оружју, Алијанса је, у најбољим традицијама кампање дезинформација, без доказа оптужила Русију за могућу провокацију. Ово није први пут да изводе овакав трик“, приметила је дипломата.
Одлуку самита НАТО-а о пружању даље подршке украјинским властима Захарова је оценила као доказ заинтересованости Алијансе за наставак борбених дејстава.
„Одлука објављена на самиту о наставку пружања политичке и практичне подршке кијевском режиму потврђује заинтересованост Алијансе за наставак борбених дејстава. Позивајући на преговоре, Северноатлантски блок није учинио ниједан покушај да украјинско руководство убеди у мирно решење ситуације у Донбасу“, закључила је она.
„Штавише, генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг са поносом изјављује да је Алијанса у протеклих осам година обучила десетине хиљада војника Оружаних снага Украјине који сада учествују у борбеним дејствима. Пумпајући Украјину оружјем, Брисел је испровоцирао Кијев на примену силе против ЛНР и ДНР и сада убира страшне плодове“, констатовала је она.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.