Захарова: Антируска хистерија распирује се због набавке оружја
© Sputnik / Алексей КуденкоЗграда Министарства спољних послова Русије
© Sputnik / Алексей Куденко
Пратите нас
Распиривање антируске хистерије користи се за повећање трошкова набавке оружја чији су главни снабдевач Сједињене Америчке Државе, изјавила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова, коментаришући резултате ванредног самита НАТО-а одржаног у четвртак у Бриселу.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Припрема се терен за дугорочну консолидацију ‘антируског курса’ у новом стратешком концепту Алијансе на предстојећем самиту у Мадриду. Милитаризација Европе узима маха захваљујући напорима алијансе. Распиривање антируске хистерије користи се за повећање трошкова за набавку новог наоружања, чији је главни снабдевач, наравно, амерички војно-индустријски комплекс“, навела је Захарова у коментару објављеном на сајту руског Министарства спољних послова.
Према њеним речима, „земље-чланице организације показале су апсолутну лојалност Вашингтону, спремност да у складу са његовим смерницама иду на потпуно обуздавање Русије“.
„Вашингтон... је успео да још више дисциплинује савезнике по питању ‘тоталног обуздавања’ наше земље и притискања земаља способних да суверено одлучују и воде независну политику. У том контексту, тврдње Европљана о некој ‘стратешких аутономији’ само изгледају смешно“, додала је портпаролка.
Како је приметила, током последњег самита изнете су „већ познате ритуалне оптужбе и претње“ на рачун Русије.
„Нема смисла побијати их тачку по тачку. Догађај је, очигледно, одржан као сеанса унутарнатовске самозомбификације“, констатовала је Захарова.
Представници Северноатлантског блока говоре о новој реалности која се развила у области европске безбедности као да немају никакве везе са тим, сматра портпаролка.
„Државе-чланице НАТО-а су камен по камен демонтирале темељ безбедности европског континента: ћутке су посматрале како САД уништавају Споразум о ПРО, стајале по страни када је Вашингтон изашао из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, дозволиле Американцима да одустану од учешћа у Споразуму о отвореном небу“, подсетила је Захарова.
Портпаролка је додала да су чланице НАТО-а 2008. године изјавиле о спремности да приме Грузију и Украјину у своје редове, намеру да наставе да приближавају своје потенцијале Русији, указавши Украјини и Грузији перспективу уласка у НАТО.
„Сва наша упозорења су игнорисана. А сада поново потврђују своју приврженост политици ‘отворених врата’. Добро је познато чему она води“, рекла је Захарова.
Према њеним речима, НАТО тражи било какве аргументе којима би се оправдало опасно и дестабилизујуће концентрисање снага на источном крилу. Објавили су о стварању четири нова мултинационална батаљона НАТО-а у Бугарској, Мађарској, Румунији и Словачкој, навела је она.
О подршци Украјини
Према њеним речима, Северноатлантска алијанса, у покушају да прикрије америчка истраживања у области биолошког и хемијског оружја, без доказа оптужује Русију за могућу провокацију.
„Прикривајући ‘мрачна дела’ Американаца у погледу спровођења тајних истраживања о биолошком и хемијском оружју, Алијанса је, у најбољим традицијама кампање дезинформација, без доказа оптужила Русију за могућу провокацију. Ово није први пут да изводе овакав трик“, приметила је дипломата.
Одлуку самита НАТО-а о пружању даље подршке украјинским властима Захарова је оценила као доказ заинтересованости Алијансе за наставак борбених дејстава.
„Одлука објављена на самиту о наставку пружања политичке и практичне подршке кијевском режиму потврђује заинтересованост Алијансе за наставак борбених дејстава. Позивајући на преговоре, Северноатлантски блок није учинио ниједан покушај да украјинско руководство убеди у мирно решење ситуације у Донбасу“, закључила је она.
„Штавише, генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг са поносом изјављује да је Алијанса у протеклих осам година обучила десетине хиљада војника Оружаних снага Украјине који сада учествују у борбеним дејствима. Пумпајући Украјину оружјем, Брисел је испровоцирао Кијев на примену силе против ЛНР и ДНР и сада убира страшне плодове“, констатовала је она.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.