РУСИЈА

Амерички „тигар“ спреман за фалсификовање разлога за напад на Русију

Бела кућа је оформила групу „Тигар“, коју чини тим безбедносних експерата чији је задатак да разраде планове за случај да Русија “одлучи да искористи хемијско, биолошко или нуклеарно оружје”. Међутим, руски војни експерт Виктор Баранец упозорава да та група спрема сценарио по коме ће Русију лажно оптужити за употребу хемијског оружја.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Експерт подсећа на речи америчког председника Џоа Бајдена који је ове недеље у Бриселу, где се састао са лидерима НАТО, Г7 и ЕУ, рекао да ће САД одговорити ако руски лидер Владимир Путин употреби хемијско оружје у Украјини и да ће тај одговор зависити од ситуације.
„Бајден је рекао да ће се САД и НАТО умешати у сукоб на територији Украјине само у случају ако Русија употреби хемијско оружје. Скрећем пажњу, хемијско оружје је у првом плану, па тек онда долази биолошко и нуклеарно. После Бајдена наступио је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, који је навео да је НАТО спреман да Украјини обезбеди средства за борбу против хемијског, биолошког и нуклеарног оружја. Из овога се може закључити да та група „Тигар“, највероватније, саветује Бајдена и Пентагон да пребаце некаква хемијска средства у Украјину како би симулирали хемијски напад руских трупа, а онда ће даље све ићи по добро познатом сценарију – положиће стотине лешева, позваће светске медије и оптужиће Русију за тај напад. То ће онда значити да САД и НАТО треба да се укључе у борбена дејства у Украјини“, упозорава Баранец, иначе пуковник у пензији.
Баранец истовремено подсећа на епрувету са белим прахом коју је 2003. године државни секретар САД Колин Пауел показао у СБ УН као доказ да Садам Хусеин наводно у Ираку поседује оружје за масовно уништење, што касније никада није потврђено.
„Рећи ћу вам да легендарна епрувета коју је генерал Пауел показао у УН још увек скупља прашину негде у канцеларијама Беле куће и Пентагона. Надам се да је јасно шта хоћу да кажем. Та епрувета још није бачена у смеће и она и даље може да врши посао. Истина, овога пута ће епрувету показати неки други манипулант“, истиче Баранец.
Претходно је генерални секретар НАТО-а подвукао неопходност припрема за евентуални сукоб. Он је по први пут рекао како би употреба оружја за масовно уништење, чак и унутар граница Украјине, могла да има “страшне последице” за становнике земаља чланица НАТО. Говорио је о страху да би хемијски или радиоактивни облак могао да се прошири преко граница. Једно од кључних питања које се преиспитује јесте да ли би таква “колатерална штета” била сматрана нападом на НАТО чланицу и да ли би захтевала заједнички војни одговор.

Група „Тигар“ – тим високопрофесионалних провокатора

Осим тога, амерички медији наводе да група „Тигар“ разматра могуће одговоре уколико Русија унутар НАТО територије нападне конвоје са наоружањем за Украјину. Истина, истовремено се напомиње да амерички званичници сматрају да је сценарио да ће Москва извршити нуклеарни напад мало вероватан.
Претходни састав тима „Тигар“ је месецима радио у тајности припремајући владу САД за случај руског напада на Украјину и наводно је одиграо кључну улогу у осмишљавању санкција које су уведене Русији, као и распореда НАТО снага у државама и наоружавању украјинске војске.
Баранец упозорава да је група „Тигар“ претња Русији, јер би могла да подметне Бајдену лажне сценарије и тиме га подстакне да притисне „црвено дугме“.
„Због тога је та група опасна. То су високопрофесионални провокатори. Они манипулишу и Белом кућом и често Пентагоном. Нуклеарна опасност увек постоји, а и ако не постоји можете се измислити. За то је потребан добар сценарио, а група ‘Тигaр’ развија такве сценарије“, истиче експерт.
Русија се спрема за све те сценарије, каже Баранец. Према његовим речима, спремна је за две врсте рата - конвенционални и нуклеарни рат. Русија сматра нуклеарно оружје искључиво као средство обуздавања, док је његова примена крајња мера. Такође, Москва задржава право да пружи одговор на било какав нуклеарни напад на њену територију или на територију земаља-савезница, било да је реч о балистичким ракетама или о оружју за масовно уништење.
Обуздавање је усмерено на то да потенцијални противник буде свестан да га неизбежно чека одмазда за агресију.
„Можемо га употребити и ако видимо да Американци распоређују своје ракете у Европу, ако видимо да стављају своје нуклеарне снаге у приправност на мору, копну и тако даље“, додаје Баранец.
Русија и САД, највеће светске нуклеарне силе, имају више од 90 одсто светских залиха нуклеарног оружја, а Баранец напомиње да се доктрине две земље битно разликују у једној тачки – за разлику од Русије која ће нуклеарно оружје користити само у одбрамбене сврхе, Американци немају ту тачку, јер су „себи дали право да извршавају нападе када им је воља“.

Руска државна безбедност

На питање има ли Русија своју групу која може да парира „Тигру“, пуковник Виктор Баранец потврдно одговара, наводећи да је то Савет безбедности Руске Федерације.
„Његови задаци су формулисање политике у области државне безбедности, и штавише, политике по разним параметрима: војним, економским, политичким, научним, војно-индустријским и тако даље. Све што спада под реч ‘безбедност’, укључујући и безбедност хране... Шеф те ‘групе’ је наш председник и врховни командант Владимир Путин, а секретар је Николај Патрушев“, каже пуковник.
С друге стране, главни задатак америчке групе „Тигар“ је да предвиди могуће претње САД и да саветује Белу кућу и Пентагон како да поступе у одређеним ситуацијама. То је група за „брејнсторминг“, прецизира експерт.
„Та група је годинама саветовала Белу кућу и Пентагон, а главни задатак ове групе је да предвиди претње и да изради план који ће оправдати војну интервенцију САД у одређеној земљи. И у овом случају, раде на томе и није искључено да бирају тренутак када ће САД и НАТО моћи да уђу у директну војну конфронтацију са Русијом. Они моделирају тај тренутак и као што сам већ нагласио сада се на пре свега држе хемијског оружја“, каже Баранец.
Експерт тврди да група „Тигар“, није основана четири дана након почетка руске војне операције у Украјини, како то представљају западни медији, него много раније, још за време рата у Ираку.
Према његовим речима, ту групу чине представници Беле куће, Пентагона, ЦИА, војне обавештајне агенције, као и бројни научници, новинари, стручњаци за сајбер рат и експерти који представљају велике индустријске компаније.
Нови тим те групе формиран је одлуком Бајденовог националног саветника за безбедност Џејка Саливена.
Ипак, Баранец истиче да је Русија спремна да одговори и да одбије сваку претњу.
РУСИЈА
Америка шаље „папирног тигра“ на руског медведа
Коментар