РУСИЈА

Русија и Србија ће наћи начин да НИС извуку из санкција

Руске и српске корпорације, које су сувласници „Нафтне индустрије Србије“, моћи ће да нађу обострано прихватљиво решење за избегавање санкција Европске уније, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров у интервјуу за српске медије.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Ово питање ће бити решено. Имамо веома добре односе. Познато је какву улогу има ‘Нафтна индустрија Србије’ у привреди земље, колики удео ово предузеће доприноси буџету земље“, констатовао је Лавров.

Претња санкцијама ЕУ

Године 2008. потписан је међувладин споразум по коме је руска компанија „Гаспром њефт“ стекла 51 одсто удела у „Нафтној индустрији Србије“ (посао је закључен 2009. године, вредност је већа од 400 милиона долара). Руски удео акција је 2011. повећан на 56,15 одсто. „Гаспром њефт“ је до 2012. године извршио реконструкцију и модернизацију неких производних објеката НИС-а, укључујући и рафинерију нафте у Панчеву, уложивши у њих 500 милиона долара. У октобру 2017. године почела је друга етапа модернизације.
Председник Србије Александар Вучић је, коментаришући забрану ЕУ на увоз нафте из Русије у Србију, признао да је Србија де факто суочена са западним санкцијама. Српски лидер био је огорчен што је Србији и трећим земљама забрањен увоз нафте из Русије, док је ЕУ задржала такво право. С тим у вези, он је навео и да Београд разматра могућност откупа руске имовине, укључујући и НИС, уколико се руском бизнису створе немогући услови за рад. Вучић је при томе приметио да Србија није спремна и не жели да национализује руску имовину.
ЕКОНОМИЈА
Вучић: Ако НИС не буде изузет од санкција ЕУ, тражимо нова решења са Русијом
Коментар