ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„С обзиром да преговори о припреми споразума о неутралности и ненуклеарном статусу Украјине, као и о давању безбедносних гаранција Украјини улазе у практичну фазу, узимајући у обзир принципе о којима је разговарано током данашњег састанка, Министарство одбране Русије је у циљу повећања међусобног поверења и стварања неопходних услова за даље преговоре и постизање крајњег циља договора о потписивању наведеног споразума, донета је одлука да се драстично, вишеструко смање војне активности на кијевском и черниговском правцу“, истакао је Фомин.
„Полазимо од тога да ће одговарајуће кључне одлуке бити донете у Кијеву и да би требало да се створе услови за даљи нормалан рад“, додао је Фомин.
Како је навео, Генералштаб Оружаних снага Русије детаљније ће саопштити о донетим одлукама по повратку делегације у Москву.
Фомин је додао и да Русија позива Украјину да се строго придржава Женевске конвенције о поступању са ратним заробљеницима и искључе тортуру.
„Желим да се обратим представницима Украјине и позивам Украјину да се строго придржава Женевске конвенције, укључујући и у погледу хуманог поступања према ратним заробљеницима. Позивамо да се искључи пракса мучења која се примењује према руским ратним заробљеницима. и позивамо украјинску страну да предузме исцрпне мере за елиминисање ове праксе“, додао је Фомин.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.