СРБИЈА

Србији се изненада указала велика шанса – на лету за Русију

Ово је феноменална шанса, не само за компанију „Ер Србија“, већ за Србију генерално, јер држава може да буде озбиљан логистички, али и привредни посредник Русије у време санкција, каже за Спутњик професор Економског факултета Слободан Аћимовић, поводом става Европске комисије да се летовима из Београда за Москву не крше санкције Европске уније.
Sputnik
Аћимовић, који на Економском факултету у Београду предаје групу предмета који се баве логистиком, саобраћајем и инфраструктуром додаје:
„Србија мора одмах да искористи сјајну шансу да буде чвориште за летове ка Русији из Европе“.
Поред става да се летовима Београд – Москва не крше санкције ЕУ, Европска комисија дала је додатна образложења у вези примене санкција наметнутих Русији, у којима, између осталог, стоји да је руским држављанима дозвољено да слободно користе авио-компаније из земаља ЕУ, са изузетком руских држављана којима је експлицитно ЕУ регулативом забрањено да путују у државе Уније.

Србија мора да искористи прилику

„Ер Србија, као компанија чије седиште није у ЕУ, свакако има право да руске држављане превози у земље ЕУ, али и у Русију, док год не постоји забрана која се односи на одређеног појединачног путника.
Аћимовић за Спутњик каже да је вест очекивана и да Србија мора да искористи ову прилику, како год то сурово звучало због онога што се дешава у Украјини.
Авион "Ер Србије"
„Да могу да саветујем и ургирам, узео бих одмах још неколико авиона на лизинг, ставио их у нашу флоту и употребио их да се лети за Москву. Генерално, Србија не сме себи да дозволи да изгуби везе са руским тржиштем, не само код онога на шта прво помислимо, на нафту и гас. Србија не сме суштински да изгуби везе са Русијом. Знате ли колико нама ово штети послу, рецимо са извозом јабука, ко зна куда иду наши камиони, колико се путује до Русије, колико су већи транспортни трошкови“, каже Аћимовић.

Од Турске да учимо

Он подвлачи да је ово шанса коју Србија не сме да пропусти, не само због авио – превоза. Каже да је ово тренутак када треба да од Турске учимо како се користе изненадне економске повољности.
„Видимо да се Турска довољно паметно понаша да не уведе санкције Русији, а тек зашто би смо ми то радили. Турска ће да буде јако озбиљан, не само логистички поредник Русије, већ и привредни, а што се тиче авио – саобраћаја, Србија може да буде један добар хаб, не само за летове из Европе. Србија може да буде и добар економски хаб где ће западне фирме пребацити своје пословање, из Русије у Србију. Можемо да пробамо да наместимо да и од једних и од других имамо користи“, истиче Аћимовић.
Упитан како да „Ер Србија“ дође до летилица за додатна путовања до Москве, он објашњава да се суштински лизинг авиона не разликује од лизинга аутомобила и да је то један од главних пословних модела авио – саобраћаја у последње време, посебно у задњих десетак година.
„Тај тренд је итекако присутан у свету. Неке авио – компаније купују авионе, а неке их узимају од лизинг кућа, тако да практично авио - компаније нису власници, већ су власници лизинг куће. У суштини, ствар функционише једноставно, као што неки хотел може да се изнајми на лизинг, да њиме управља познати хотелски бренд“, објашњава Аћимовић и додаје да је за малу, али регионалну компанију увек јефтиније ићи на изнајмљивање.
Аеродром Константин Велики у Нишу

Још један аеродром

Србија има још једну могућност, да за летове у Русију отвори још један аеродром, „Константин Велики“ у Нишу, јер, иако је реч о мањем аеродрому, он може да прими све типове путничких авиона.
„Питање је само економске оправданости, да ли има довољно тражње, односно, да ли је онима који долећу из Русије пре свега интересантан Београд и околина или им је интересантан и Ниш и околина. Авиони апсолутно могу из Ниша да полећу, само је питање оперативности „Ер Србије“, да ли има довољно авиона, да ли може додатно да их изнајми на лизинг. “, каже наш саговорник.
Он истиче да Србија пре свега мора да покуша да одржи саобраћај, да јој више не потурају лажне дојаве о бомбама.
После увођења санкција Руској Федерацији „Ер Србија” је преузела слотове „Аерофлота” и неко време имала 15 летова недељно ка Москви, али се због притисака који су стизали из Европе и лажних дојава о бомбама, вратила на осам летова недељно.
Тужилаштво за организовани криминал покренуло је предистражни поступак против непознатих извршилаца у правцу кривичног дела - тероризам. Онима који прете лажном бомбом у авиону прети казна од шест месеци до доживотне казне затвором.
ЕКОНОМИЈА
„Ер Србија“ летовима за Москву не крши санкције Европске уније
Коментар