Обнова „Старог здања“ требало би да почне следеће године, после заштите објекта и припреме неопходне документације, договорено је на састанку представника Министарства културе и информисања, општине Аранђеловац и крагујевачког Завода за заштиту споменика културе.
Старо здање у Аранђеловцу
© Tanjug / DRAGAN KUJUNDZIC
Да би се читав посао убрзао, договорено је и да се парк Буковичке бање у ком се хотел налази, подигне на виши степен заштите и добије статус културног добра од изузетног значаја.
У току је истрага о узроцима пожара у хотелу „Старо здање“ у Аранђеловцу, у којем је изгорео део крова.
Док у општини Аранђеловац сумњају да је узрок пожара људски немар, грађани се не мире са чињеницом да им пред очима пропада објекат за који их везују многе успомене.
„Надам се да ће да почне да се ради и да ћу да га запамтим у новом светлу“, каже један Аранђеловчанин.
Старо здање у Аранђеловцу
© Tanjug / DRAGAN KUJUNDZIC
Томе се надају и у Народном музеју у Аранђеловцу, због историје „Старог здања“ изграђеног на иницијативу кнеза Михаила Обреновића.
Зорица Петровић, историчарка и виша кустоскиња у Народном музеју у Аранђеловцу, објашњава да је захваљујући династији Обреновић, како каже, уздигнута Буковичка бања током друге половине 19. века.
„Тада је и изграђен наш хотел 'Старо здање'. У том здању је и Живојин Мишић имао прилику да упозна своју будућу супругу Лујзу Крикнер. Не можемо да занемаримо ни династију Карађорђевића, у чије време је 'Старо здање' добило данашњи изглед“, подсећа Петровићева.
Хотел је током 150 година постојања променио неколико власника, а највише је њиме газдовала држава. У једном периоду је био и у приватном власништву, а од пре три године власник је општина Аранђеловац.
Ненад Карамијалковић, директор Завода за заштиту споменика културе у Крагујевцу, указује да су за обнову „Старог здања“ потребна велика улагања.
Старо здање у Аранђеловцу
© Tanjug / DRAGAN KUJUNDZIC
„С обзиром на то да је реч о око 9.000 квадрата и да је не само последњих година, већ и неколико деценија био у прилично запуштеном стању, огромна су средства потребна да се ревитализује“, каже Карамијалковић.
Да би се симбол Аранђеловца сачувао, након састанка представника ресорног Министарства, општине и крагујевачког Завода за заштиту споменика културе, издате су хитне мере техничке заштите, које морају да се спроведу у наредних месец дана.
Карамијалковић објашњава да је потребно да се заштите прозори и врата објекта, да се обезбеди двадесетчетворочасовни надзор, али и санирање крова који је изгорео, пренео је РТС