ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Ивановић вјерује да ће мањинска влада бити убрзо формирана и да ће СНП бити у њој.
„Наша партија је условила формирање те владе тиме да у њој не могу бити представници СД, СДП-а и ДПС-а. Уз то казали смо да ћемо учествовати у тој влади ако се поштују наша програмска начела и политичка опредјељења“, наводи Ивановић.
Шта тражи СНП
Он додаје да је СНП тражио и да та будућа влада треба да потпише темељни уговор са Српском православном црквом, те да су се са тим сложили сви потписници Меморандума.
„Сад се појављују и неки који желе да СД и СДП уђу у владу, али ми ћемо остати принципијелни у свом ставу“, поручује Ивановић.
Он истиче да се нада да ће потпредсједник Скупштине Страхиња Булајић ипак ускоро заказати сједницу парламента када мандатар Дритан Абазовић донесе потписе 41 или више посланика који траже формирање нове владе. Ивановић саопштава да ће се прво бирати нови предсједник Скупштине па онда нова влада.
„Неки је зову мањинска влада, али по мени ће то бити једна нова влада која би требало да Црну Гору уведе у ЕУ. По анкетама 85 грађана Црне Горе подржава улазак у ЕУ, претходна влада ништа није урадила по том питању, и ми смо упозорени да се нешто мора мијењати. СНП је на изборима у Беранама добио потврду да је руководство наше партије донијело исправну одлуку да потпише Меморандум и да учествује у разговорима о формирању мањинске владе“, каже Ивановић за Спутњик.
Турбуленције на процрногорском блоку
Коментаришући ситуацију око формирања мањинске владе, Предраг Дрецун, аналитичар, истиче да је након избора у Беранама, и великог пада повјерења у ДПС, који је изгубио 4,5 хиљаде гласова у односу на изборе из 2018. године, интересантна турбуленција на процрногорском блоку у Црној Гори и ко ће се представити као заштитник интереса тих бирача.
„Након великог пада ДПС-а у Беранама, више странака пледира да преузме црногорско бирачко тијело, и УРА , СД, СДП и ДПС се боре за наклоност тих бирача. Сада имамо покушај да се пад ДПС-а амортизује кроз учешће СД и СДП у влади, то покушавају одређени политички кругови, међутим за сада СНП не пристаје на то и мислим да ће они успјети у томе. СНП је након избора у Беранама ојачао своју позицију. Сада се поставља питање да ли је УРА довољан механизам да може да заштити интересе про црногорског блока“, каже Дрецун.
По његовом мишљењу, пожељно је да мањине имају своје представнике у влади, али објективно да се њиховим кадровима не може дати да воде неке ресоре у којима се барата великим инвестиционим средствима.
„Ваља узети у обзир и спољни фактор, очигледно да земље Квинте, вођене Великом Британијом, имају наклоност да се формира мањинска влада. Вјерујем да ће потписнице Меморандума бити у тој будућој влади“, констатује Дрецун. Уколико пак не дође до договора око формирања владе, треба очекивати и изборе, на којима ће, увјерен је овај аналитичар, бити великих изненађења.