РУСИЈА

Лавров: За украјинску и авганистанску кризу одговорна Америка

Главни разлог кризе у Украјине је дугогодишња политика коју спроводи НАТО под руководством Вашингтона, Запад је одговоран и за хуманитарну ситуацију и жалосно стање авганистанске економије, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Министар је на трећој министарској конференцији држава суседа Авганистана (Русија, Кина, Иран, Пакистан, Таџикистан, Туркменистан и Узбекистан) указао да су Америка и НАТО након нестанка СССР-а наставили да померају војну инфраструктуру даље на исток и пумпали Украјину оружјем.

Како каже, стварали су у њој војну инфраструктуру, што је „угрожавало безбедност Русије и представљало озбиљно кршење одлука донетих у ОЕБС-у и у односима Русије и НАТО-а да се не јача сопствена безбедност науштрб безбедности других“.

О ширењу војне инфраструктуре НАТО-а у централној Азији

Он је такође напоменуо да се Москва противи потенцијалном размештању војне инфрастуктуре САД и НАТО-а у земљама средње Азије које се граниче са Авганистаном. Сматрамо то неприхватљивим, истакао је Лавров.
Према његовим речима, упркос прекиду борбених дејстава у Авганистану, тамошња безбедносна ситуација је нестабилна, активни су терористи ДАЕШ-а и терористичких група Ал Каиде забрањених у Руској Федерацији.

Запад одговоран за за жалосно стање авганистанске економије

Истовремено, руски министар спољних послова изјавио је да су западне земље одговорне за тренутно стање економије Авганистана.

„Након 20-годишњег војног присуства НАТО-а, праћеног неуспелим експериментом наметања метода и вредности страних авганистанском народу, колективни Запад директно је одговоран за данашњу хуманитарну ситуацију, жалосно стање авганистанске економије. Стога би требало да преузме на себе финансијски терет за превазилажење кризе и стабилизацију ситуације”, оценио је Лавров на конференцији држава суседа Авганистана.

С тим у вези, министар је указао на значај наставка рада у оквиру формата проширене „тројке“ (Русија, САД, Кина, Пакистан) на мирном регулисању ситуације у Авганистану и на потребу савесног учешћа америчке стране у овом механизму, полазећи од интереса авганистанског народа.

Он је констатовао да „упркос недостатку управљачког искуства, финансијским и економским ограничењима и војном и политичком притиску Сједињених Америчких Држава и њихових савезника, нова авганистанска администрација генерално успева да одржи државу на површини“.

Русија издала акредитацију првом дипломати талибанске владе

Дипломата се осврнуо и на питање званичног признања покрета „Талибан“ (организација под санкцијама УН због терористичких активности), рекавши да је главна препрека за то недовољна инклузивност њихове владе.
У исто време, шеф руске дипломатије је саопштио да је Москва издала акредитацију првом авганистанском дипломати и да је прошлог месеца он стигао у Русију.
„Желим да напоменем да је први авганистански дипломата који је стигао прошлог месеца у Москву, а којег су послале нове власти, добио акредитацију у нашем Министарству“, додао је Лавров.
У среду су у граду Тунсију у Кини одржан састанак на маргинама треће конференције министара спољних послова држава суседа Авганистана. Лавров ће у оквиру посете Кини присуствовати и састанку проширене „тројке” за Авганистан (Русија, Кина, САД и Пакистан).
РУСИЈА
Лавров: Постоје покушаји да се „запали“ ситуација у Азији, томе доприноси и НАТО
Коментар