ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Приликом истраге, сарадници комитета анализирали су велики број докумената и осталих података.
„Подаци који су у њима садржани омогућили су да се прошире оптужбе против појединих високо рангираних украјинских војних лица, умешаних у страдање цивила у Донбасу. Према томе, на основу ових доказа, 22 лица оптужена су за геноцид над цивилним становништвом којима је руски матерњи језик“, истиче се у саопштењу.
Из комитета су додали да је председник Истражног комитета Александар Бастрикин одржао у Ростову оперативни састанак, на ком су разматрана питања поводом истраге злочина украјинских националиста у Доњецкој и Луганској Народној Републици.
У складу са подацима комитета, покренуто је 590 случајева у вези са догађајима у Украјини. За цео период истраге саслушано је више од 169 хиљада људи, од чега преко 42 хиљаде жртава.
У прес служби комитета су још истакли да је Бастрикин наложио да се прошири истражитељска група за истрагу злочина украјинских националиста у Донбасу, и да се у њу укључе стручњаци и криминалистичари, а такође је указао на неопходност да се групи обезбеди најновија форензичка технологија.
„Шеф комитета је наложио Одељењу за правну подршку и међународну сарадњу ИК Русије да организује сарадњу са представницима надлежних органа других држава како би се разрадила питања, повезана с текућом ситуацијом“, истакли су у комитету.
Ситуација у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.