РУСИЈА

Столтенберг: Нико неће подржати слање војних снага НАТО-а у Украјину

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг очекује да ће шефови Министарстава спољних послова земаља чланица Алијансе на предстојећем састанку 6-7. априла размотрити повећање санкционог притиска на Руску Федерацију, али сматра да нико неће подржати слање војних снага НАТО-а у Украјину.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Очекујем да ће министри размотрити појачање мера према Русији, али не очекујем да ће ико подржати слање војних снага НАТО-а у Украјину“, изјавио је он на конференцији за медије уочи заседања шефова Министарстава спољних послова Алијансе у Бриселу.

Он је још прокоментарисао да ће на предстојећој седници бити разговора и о додатној помоћи Украјини, као и да ће се учесницима састанка обратити украјински министар спољних послова Дмитриј Кулеба.
„НАТО већ пружа подршку Украјини. Министри ће размотрити додатну помоћ. Савезници су спремни да пруже још већу помоћ, укључујући противтенковско наоружање, ПВО системе и другу опрему“, нагласио је он.
Према његовим речима, НАТО ће проширити и хуманитарну и финансијску подршку.

Кијев сам одређује мировне услове са Русијом

Столтенберг је још додао да Алијанса подржава Украјину, али да услове мира са Русијом Кијев сам одређује.

„НАТО је пружао и сада пружа подршку Украјини. Наставиће да је подржава, јер је оно што видимо апсолутно неприхватљиво. Уосталом – на влади Украјине и председнику Владимиру Зеленском и украјинском народу је одлука какве мировне услове ће прихватити“, саопштио је он.

Генерални секретар НАТО-а потврдио је да је неопходно наставити одржавање односа са Русијом, укључујући питање смањења ризика, транспарентности, контроле наоружања.
Истовремено, он сматра да „смислени дијалог са Алијансом више није у интересу Русије“.
Министри спољних послова из 30 земаља чланица НАТО-а састаће се други пут од почетка специјалне операције Русије у Украјини 24. фебруара.

Специјална војна операција у Украјини

Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
РУСИЈА
Рогозин се обратио НАТО-у: Не заборавите да вас Русија посматра из космоса /фото/
РУСИЈА
Пусти снови: Пољска и НАТО опет меркају Калињинград
Коментар