РУСИЈА

Евентуални технички дефолт у који Америка гура Русију, не утиче ни на шта

Америка не жели да Русија отплаћује своје дугове у рубљама , па се зато може ићи на технички дефолт, поготово ако се има у виду да то неће утицати ни на шта, каже руски економиста Никита Кричевски, коментаришући најаве да америчко Министарство финансија неће дозволити сервисирање руског државног дуга у доларима са рачуна у америчким банкама.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

САД нису успеле да паралишу руски банкарски систем, а Русија на замрзнутим рачунима има више него довољно средстава да исплати сав свој дуг и пре рока, а не само да измири текуће уплате, каже Кричевски.
Руски експерти објашњавају да америчке власти у јеку украјинске кризе таквим мерама узалудно покушавају да изврше притисак на Москву не би ли је натерале да промени свој политички курс.
На питање које су опције решавања проблема са америчком забраном плаћања државног дуга Русије у доларима, Кричевски каже да их има више.
„Прво, дати понуду у рубљама. Курс је стабилан, рубље се лако могу заменити за доларе и тако добити свој новац. Друга опција је наложити Централној банци да плаћа камате и улагања на еврообвезнице. Трећа опција је стављање неопозивих акредитива на замрзнуте рачуне у корист оних који треба да добију новац. Ако их размрзну – одмах ће их добити“, објашњава економиста.
Међутим, све ове опције не штите Русију од могућности проглашења техничког дефолта. Сваки од начина плаћања даје могућност САД да одложи пријем транше, каже Кричевски.
Последња опција је „не платити“, мада руски експерти сматрају да су мале шансе да ће Русија играти на ту карту, јер, како објашњавају, једна ствар је принудно кашњење због непремостивих техничких препрека, а друга ствар је сопствена одлука.
„Можемо да признамо немогућност исплата... Ипак, ситуација се нормализује – исплатићемо све, а до тада је дефолт једна од опција за развој догађаја. Подразумева се то би био дефолт на спољном плану, а не на унутрашњем, што неће утицати ни на шта“, каже експерт.

Руски банкарски систем – стабилан, долар се „љуља“

Сергеј Сувјоров, руски инвестициони стратег, сматра да би таква мера која забрањује Москви да враћа свој дуг у доларима са замрзнутих рачуна могла да закомпликује отплату спољног дуга Русије, али по његовом мишљењу, руско Министарство финансија ће увек наћи начина да плати дуг у доларима, између осталог и из унутрањших резерви.
Он подсећа да је Русија 4. априла први пут у рубљама измирила обавезе по основу суверених еврообвезница према страним власницима у износу од 649,2 милиона долара.
Међутим, конвертовање у девизе неће бити могуће пре него што Русији врате приступ замрзнутим девизним рачунима.
Сувјоров сматра да ће чак и ако дође до дефолта он бити „вештачки“. Према његовим речима, Русија има новца, између осталог, и у замрзнутим резервама Централне банке, па чак и ако обавезе не буду измирене, јасно је да ће то бити техничке природе и неће сведочити о неспособности Русије да отплати своје спољне дугове, нити ће говорити о њеној нискокредитној способности.
С друге стране, портпаролка Беле куће Џен Псаки истиче да санкције које је америчка администрација увела Русији због специјалне операције у Украјини имају за циљ да приморају Москву да бира између неиспуњавања обавеза и исцрпљивања њених доларских резерви.
Она наводи да ресурси Русије нису неограничени, посебно у ситуацији када САД уводе разорне санкције и уверена је да ће Москва бити приморана да бира између „пражњења преосталих вредних доларских резерви, коришћења нових прихода и неизвршења обавеза“.
С тим у вези, Псаки каже да је циљ америчке администрације да „исцрпи ресурсе које Русија има за наставак рата против Украјине“ и да „створи проблеме руском финансијском систему“.
Међутим, московски политичари и експерти истичу да САД нису успеле да паралишу руски банкарски систем, да Русија може да измири све своје обавезе и да те санкције наносе штету америчким грађанима, подсећајући истовремено на закључак Међународног монетарног фонда да антируске санкције подривају поверење у долар, те да се удео долара у обрачунима у свету смањује.
Поверење у долар је пољуљано, јер свако ко чува новац у доларима више не може да рачуна на то да му САД неће „заробити“ новац.

Дезинформисана Бећа кућа

Економиста Никита Кричевски подсећа да је америчко Министарство финансија раније забранило Русији да државни дуг плаћа из резерви које су замрзнуте због санкција, док америчке агенције наводе да тренутни санкциони режим омогућава Русији да врши уплате за сервисирање државног дуга у доларима, бар до истека одговарајуће лиценце крајем маја, али је питање шта ће даље бити.
„У свакој ситуацији постоји знатно више опција за решавање проблема. Резерве се не могу потрошити, јер су замрзнуте. Истовремено, девизе долазе у земљу и то у великим количинама. Централна банка Русије има девизе, државне компаније такође, а има их доста и на рачунима грађана и других предузећа. Дакле, има их све више, па је о свему томе сувишно говорити. То су обичне дужничке обавезе које се отплаћују. Нисмо ми криви што их не можемо измирити. Нисмо ми замрзнули резерве, Америка је то учинила“, каже економиста.
Коментаришући изјаву Џен Псаки о ефикасности санкција, које су наводно довеле руски финансијски систем „на ивици колапса“, Кричевски сматра да портпаролка Беле куће неадекватно процењује ситуацију, јер нема информације о томе шта се дешава у Русији.
„Она се руководи речима свог шефа Џоа Бајдена, који је рекао да долар вреди 200 рубаља, иако је његова вредност 83 рубље. Псаки није баш најбоље информисана, а убеђена је да је то што говори истина. Међутим, то свакако није случај. Ситуација у земљи је нормална, руски финансијски систем добро функционише, а фокусиран је на коришћење рубљи…“, каже експерт.
РУСИЈА
Русија први пут сервисирала дуг у рубљама
РУСИЈА
Медији: Америка ће забранити плаћања руског државног дуга у доларима
РУСИЈА
Рађа се нови финансијски поредак: Може ли Америка да спречи пад долара
Коментар