ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Ултимативно су захтевали да се призна неоснована чињеница да руске власти управљају хакерским структурама и да преузму једнострану обавезу окончања њихове криминалне активности“, истакао је Храмов у интервјуу за „Росијску газету“.
Он је додао да је према тврдњама америчких представника, једино тако могуће добити „благослов“ Вашингтона за накнадни заједнички рад уз постизање споразума на које је позвао руски председник Владимир Путин у изјави од 25. септембра 2020. године.
САД нису доставиле доказе о сајбер нападима на њихове базе
Храмов је такође нагласио да је Русија захтевала од САД благовремене податке о сајбер нападима на америчке објекте, али нису успели да се договоре, јер је очигледно да Сједињеним Државама то није потребно. Према његовим речима, једино је тако могуће ефикасно се борити са деструктивним утицајима.
„Очигледно је да то Америци није потребно. У том случају постоји законско право да се Американци окриве за то што фактички прикривају злочинце и истовремено желе да пребаце кривицу са болесне главе на здраву“, објаснио је он.
Вашингтон једнострано прекинуо комуникацију са Русијом
Храмов је такође подсетио да су САД једнострано прекинуле комуникацију са Русијом по питањима Сајбер безбедности.
Према његовим речима, након прекидања активности хакерске групе „РЕвил“ у фебруару, Белој кући су послати предлози за отпочињање разраде заједничких мера заштите од деструктивног деловања на објекте критичне инфраструктуре обе стране. Он је истакао да је пре тога у оквиру рада заједничке групе „Кремљ – Бела кућа“ под окриљем Савета безбедности и Савета за националну безбедност САД „стране размениле спискове објеката од критичне важности за информациону инфраструктуру обе стране“.
„Ипак, Бела кућа нас је сада обавестила да једнострано напушта преговарачки процес и затвара комуникациони канал“, истакао је Храмов, који је руководилац групе руске стране.
Храмов је подсетио да је током руско-америчког самита у Женеви у јуну 2021. године једна од кључних ставки била тема информационе безбедности и могућих споразума Русије и САД. Том приликом је одлуком руског председника Владимира Путина и америчког лидера Џозефа Бајдена оформљена радна група за проблеме безбедности у области информационо-комуникационих технологија у формату Кремљ –Бела кућа под окриљем Савета безбедности РФ и Савеза за националну безбедност САД.
Он је прецизирао да су две рунде ових преговора већ одржане. Истовремено, америчка страна инсистирала је да то нису преговори и да ни у ком случају то није повратак на формат међуресорних консултација и хитних комуникација створених под бившим америчким председником Бараком Обамом. Он је сугерисао да је то било учињено због бојазни око нежељених домаћих политичких трошкова.