ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Да би Србија славила, Француска је 2008. године морала да тугује. Новак Ђоковић дошао је до финала Аустралијан опена, а ту га је сачеко Жо-Вилфред Цонга. Српски ас је у полуифналу савладао Роџера Федерера, а Француз Рафаела Надала. Теже није могло и трофеј није могао да буде престижнији.
До трофеја је дошао Ђоковић и то првог Гренд слем трофеја, а Цонга је тај пораз запамтио као можда најтежи у каријери.
Ипак, француски тенисер после Аустралије подигао је форму и постао страх и трепет конкуренцији што доказује и његових 18 титула.
После исто толико година колико има трофеја, Цонга је одлучио да се опрости од рекета и лоптице и заврши каријеру после наступа на Ролан Гаросу.
Повреде углавном леђа спречиле су га да можда направи и бољи успех, а овако је највеће достигнуће направио 2012. године када је био пети рекет света.
Цонга је једини тенисер поред Томаша Бердиха и Стена Вавринке који је успео да победи Новака Ђоковића, Рафаела Надала, Роџера Федерера и Ендија Марија најмање једном на Гренд слему.
Такође поред њега Ендија Марија и Хуана Мартина дел Потра нико није успео да савлада Ђоковића, Федерера и Надала док су држали прву позицију.
Иако је знао како да их савлада када су били најбољи, Француз је један од тенисера који нису имали среће што играју у ери „велике тројке“ јер због њих није успео да покаже сав свој тениски раскош.
„Да будем искрен, волео бих да ти момци никад нису постојали. Када сте пети на свету често кажете себи да би било добро да они не постоје. Тада бих био заиста добар. Понекад сам их побеђивао, зато сам и поносан“, једном приликом је признао Цонга.
Последњи трофеј Француз је освојио 2019. године у Мецу, након чега је доживео пад због повреде,а тренутно је 220. играч света.
Као јуниор освојио је УС опен и обећавао много, можда и више него што је касније успео да постигне под тениским небом.
Богату каријеру прекидале су му честе повреде, а један од болнијих је из 2016. године када је Цонга на Ролан Гаросу у трећем колу против Ернестса Гулбиса предао меч.
Са париске шљаке изашао је у сузама, а публика га је као и увек испратили овацијама.
Ненаметљиви херој у победама, још већи јунак у поразима, Жо Вилфред Цонга миљеник је публике и нема сумње да ће фалити.
Тениски Мухамед Али никада није дошао до Гренд слема иако се увек чинило да је био близу јер је успевао да елиминише Новака, Роџера и Рафу.
Две године након што је Ђоковић поразио Цонгу на Аустралијан опену, на истом месту га је дочекао са спремном осветом.
Француз и српски ас срели су се већ у четвртфиналу, али је славио Цонга. Ипак, победа против Новака није била довољна до дође до трофеја.
Годину дана касније, на вимблдонској трави где је Роџер Федерер владао и тереном и публиком, Жо-Вилфред Цонга зауставио га је већ у четвртфиналу.
Велика тројка је од њега морала да стрепи и када је играла најбољи тенис, Цонга последњих година нажалост није велика опасност.
У каријери је два пута дошао до полуфинала Ролан Гароса и Вимблдона, а Француској је донео олимпијско сребро 2012. године у Лондону у дубл конкуренцији са Микаелом Лодром.
Цонга има и две Мастерс титуле из Париза 2009. Године и Торонта коју је освојио 2014. године.