РЕГИОН

Бугарска: Премијер критикован због одавања информација о бугарским војницима у Маријупољу /видео/

Бугарски премијер Кирил Петков нашао се на мети критика парламентараца после излагања пред парламентом. На седници је шеф Владе објавио информацију о судбини бугарских морнара, који остају под блокадом у Маријупољу.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Према речима Петкова, бугарски теретни брод, „Царевна“, налази се на око 260 метара од луке. Ту раздаљину он је назвао „алеја смрти“, јер тамо руски и украјински војници непрекидно пуцају једни на друге.
Он је испричао да је у циљу евакуације посаде у Маријупољ ангажована група бугарских војника на челу са руководиоцем војне обавештајне службе Венелином Веневом. Према његовим речима, евакуација бугарских морнара покушана је у понедељак и уторак, али је капетан брода известио да је ситуација превише опасна.

„Желим да вас уверим да генерал Ванев, који је одговоран за ту операцију, одржава контакт и са руском и са украјинском страном. Проблем је у томе што се украјински војници, којих је стотину, налазе у заклону и координација на нивоу команде није увек осигурана. Тако да чак и ако украјинска команда каже 'отворите зелени коридор за десет минута', нико не може да гарантује да ће то бити испуњено“, изјавио је Петков посланицима.

Председник парламентарне групе ГЕРБ Десислава Атанасова оштро је критиковала премијера. Она је изјавила да је објављивање сличних информација на отворeним седницама Народне Скупштине недопустиво.
„Премијер није само говорио о бугарским војницима, већ је изложио опасности животе тих људи“, огорчено је констатовао посланик.

Специјална војна операција у Украјини

Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
Како је крајем марта саопштио начелник Центра за контролу националне одбране Руске Федерације, генерал-пуковник Михаил Мизинцев, Русија отвара хуманитарни коридор за излазак страних бродова из украјинских лука на отворено море. Такође је додао да је 67 страних бродова из 15 земаља и даље блокирано у украјинским лукама. Одатле не могу да изађу на отворено море због опасности од мина која је настала кривицом Кијева, као и због опасности од гранатирања украјинске војске.
РУСИЈА
Бугарски експерт: Иницијатива три мора ће омогућити Америци да пошаље „евровазале“ у рат са Русијом
РУСИЈА
Протест у Бугарској због додељивања назива улица у знак солидарности са Украјином
Коментар