ЕКОНОМИЈА

Блумберг: Извоз нафте из руских лука на највишем нивоу од почетка године

Руски извоз сирове нафте не показује знаке опадања услед губитка европских купаца. Испоруке у претходној седмици поново су скочиле, другу недељу заредом, после пада након почетка војне операције у Украјини.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Недељне испоруке сирове нафте достигле су готово четири милиона барела дневно у првој недељи априла, наводи Блумберг позивајући се на свој систем праћења испоруке сирове нафте из лука. То је највиши ниво испоруке сирове нафте из руских лука од почетка године и повећање од готово једне четвртине у односу на недељу раније.
Сличан тренд раста забележен је и код прихода од извоза које руска држава прима од прекоокеанских испорука. У првој недељи априла, поново су скочили и изједначили највиши ниво у овој години.
Комбинацијом већег извоза и виших такси по барелу у априлу, Москва је зарадила око 230 милиона долара од поморског извоза сирове нафте у првој недељи априла, израчунао је Блумберг.
После одлуке великих европских компанија „Шел“ и „Тотал“, као и власти САД, да престану са куповином руске нафте, појавили су се знаци да трговци траже начин за извоз у Азију, а повећава се број супертанкера, способних да носе два милиона барела, који утоварују руску сирову нафту из мањих бродова на Медитерану и у другим морима.
Пре украјинске кризе, Русија је била други највећи извозник нафте, после Саудијске Арабије, са испоруком од готово пет милиона барела дневно вредности више од 500 милиона долара. Део те нафте испоручиван је директно нафтоводима рафинеријама у Европи и Кини, али око 60 одсто је ишло морским путем.
ЕКОНОМИЈА
Блумберг: Текући рачун Русије у највећем суфициту од 1994.
СРБИЈА
Да ли ће ЕУ сметати руско власништво у НИС-у /видео/
Коментар