ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Преседан је да се захтјев за изручење понавља у периоду краћем од пола године, посебно имајући у виду да је молба са ургенцијама више пута обнављана и да није добијен одговор, што посебно чуди јер међународна сарадња у кривичним стварима са Републиком Србијом се у осталим предметима одвија у духу квалитетне, правовремене и ефикасне сарадње.“, наводи се у саопштењу Министарства правде људских и мањинских права.
„Имајући у виду да је у ранијим одговорима држава дала гаранције да ће Светозару Маровићу бити обезбијеђено адекватно лијечење и да начело специјалности децидно прописује да изручено лице не може бити кривично гоњено, подвргнуто извршењу казне или било којој другој мјери ограничења слободе за било које кривично ђело извршено прије изручења, а које није предмет изручења, оглушавање о наведеним захтјевима онемогућава пуну примјену Европске конвенције о екстрадицији и Билатералног уговора између Црне Горе и Републике Србије о изручењу.“, саопштено је из Министарства.
Из Министарства правде су казали да се због потреба заштите јавног интереса, владавине права и међународног права подржава одлука Министарстава финансија и вањских послова САД који су увели економске санкције Светозару Маровићу означеног као актера који угрожава регионалну стабилност кроз корупцију, криминалне активности и дестабилизацију.
„У правцу континуиране сарадње са системом Републике Србије, вјерујемо да ће се предмет дугогодишње молбе и више упућених ургенција размотрити и на основу ратификованих аката на темељу бона фиде и међуанродно-правних принципа као и у досадашној сарадњи ефикасно реаговати.“, закључује се у саопштењу.
Случај Светозара Маровиц́а је дефиниција некажњивости, саопштила је данас амбасадорка Сједињених Америчких Држава (САД) у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке.
"Надамо се да ће данашње акције додатно подстац́и црногорске власти да се суоче са корупцијом. Знамо да јавност то захтијева", поручила је Рајнке на Твитеру.