ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Не располажем званичним информацијама, већ само оним подацима који су се појављивали у овдашњим медијима. Како тврде локални новинари, који се позивају на своје затворене изворе, реч је о двеста плаћеника који су у Маријупољ стигли још пре почетка специјалне операције“, изјавио је амабасадор за телевизију „Русија 24“.
Према речима дипломате, у Хрватској је, по свему судећи, владало мишљење да ће војна дејства почети и да ће они бити „принуђени“ да учествују.
„У прилог томе да су у Маријупољу били хрватски плаћеници је и то што се у једној од зграда, опет у складу са тврдњама хрватских медија, налазио штаб ‘Азова’ (против бораца овог националистичког пука у Русији је покренут кривични поступак) и упоредо са заставом ‘Азова’ Хрвати су окачили своју заставу и за то постоје документовани докази“, прецизирао је Нестеренко.
Поред тога, он је истакао да не може ни да потврди ни да демантује бројке, али да се чини да тамо заиста није било само двоје или троје људи.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Раније је руско Министарство одбране упозорило стране плаћенике који намеравају да дођу у Украјини како би учествовали у борбама на страни кијевског режима да више него добро размисле о томе.
О томе како су данашњи нацистички одреди и друге паравојне формације којих у Украјини има јако много, само наследници Стјепана Бандере и његовог претходника Сајмона Петљуре из 19. века, у емисији „Мој поглед на Русију“ говорила је Љубинка Милинчић: