ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Маск, шеф компаније „Тесла“ и „Спејс икса“, објавио је 4. априла да је стекао 9,2 посто удела у „Твитеру“ за 3,0 милијарде долара, што је изазвало скок акција те друштвене мреже од вртоглавих 27 одсто, док инвеститори на тај потез гледају као на гласање о поверењу.
Савезни закон о трговању налаже да инвеститори морају да обавесте Комисију за хартије од вредности (СЕЦ) у року од 10 дана када преузму више од 5,0 одсто власничког удела у некој компанији.
Маск, који је почео да купује акције „Твитера“ у јануару, наводно је достигао тај праг 14. марта, што значи да је до 24. марта требало да обавести СЕЦ о стицању удела.
Правни заступник Илона Маска, најбогатијег човека на свету, није одмах одговорио на захтев Си-Ен-Би-Сија за коментаром.
У тужби, коју је суду у Њујорку поднела адвокатска кућа „Блок и Левитон“ у име неколико акционара „Твитера“, наводи се да је Маск искористио период од када је достигао праг од 5,0 одсто до јавне објаве удела за куповину још више акција „Твитера“ по нижој цени од оне коју су достигле након обавештења објављеног на берзи.
Више правних стручњака и експерата за хартије од вредности изјавило је за „Вашингтон пост“ да је то кашњење објаве можда помогло Маску да заради 156 милиона долара, пренео је Танјуг.
Колективна тужба је покренута у име инвеститора који тврде да су изгубили потенцијалну добит коју су могли да остваре да је Маск раније открио да је купио акције „Твитера“.