ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Сви ти људи су добро наоружани захваљујући томе што су државе чланице НАТО у последњих осам година активно испоручивале Украјини оружје, муницију, војну технику. Од почетка војне операције опсег западне војне помоћи се повећао. За последњих месец и по дана само Вашингтон је испоручио Кијеву оружје у вредности од 1,65 милијарди долара, обезбедивши им на стотине преносних ПВО система ‘стингер’, хиљаде противтенковских ракетних система ‘џавелин’, минобацаче и друге врсте наоружања“, навео је дипломата.
Поред тога, без контроле је раздељено више од 25.000 комада оружја, а пре почетка специјалне војне операције нелегално је у оптицају било преко пет милиона комада оружја, што знатно повећава ризике од тероризма како у Европи, тако и ван ње.
Долазак страних плаћеника погоршава ситуацију
Ситуација у Украјини се погоршава са доласком плаћеника из Европе и са Блиског истока, оценио је Сиромолотов и додао да се врбовањем плаћеника баве украјинске амбасаде.
Према његовим речима, украјинске снаге воде борбе уз примену терористичких метода, јер постављају артиљеријско оружје у стамбеним областима и онемогућавајући цивилима да се евакуишу.
„У циљеве и задатке специјалне војне операције у Украјини спада и денацификација, што подразумева борбу против нацистичке идеологије и отклањање претњи по Русију које долазе са украјинске територије“, навео је Сиромолотов.
Према његовим речима, наоружане формације у Украјини су привржене екстремистичким ставовима.
„Они воде борбе уз примену терористичких метода – распоређују тенкове, артиљерију и вишецевне бацаче ракета у стамбеним блоковима, блокирају цивиле у градовима и не дозвољавају им да се евакуишу и при томе их користе као живи штит“, додао је он.
О хемијским провокацијама и нуклеарном материјалу
Сиромолотов каже и да у Москви не искључују сценарио према којем би нуклеарни материјал могао да буде допремљен у Украјину из трећих држава.
Такође, није искључено ни да се понове провокације са применом хемијских отрова.
Руски дипломата каже и да Украјина располаже озбиљном научно-производном базом за израду ракета, као и да за Кијев није несавладив проблем ни то да покрене изградњу постројења за обогаћивање урана и прераду нуклеарног горива.
„Харковски Институт за физику и технику био је међу организацијама које поставиле темеље совјетског нуклеарног програма и активно је радио на томе све до распада СССР. Технологија је остала “, навео је он.