ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Претходно је амерички председник Џозеф Бајден назвао политику Русије у Украјини „геноцидом“, али је истакао да одлуку о томе да ли се то тако може квалификовати и са правног становишта, треба да донесу правници.
„Могу да прогнозирам да ћемо врло вероватно на крају установити оно о чему је говорио амерички председник Џозеф Бајден. То је зато што оно што се дешава у земљи није случајност“, истакла је Нуландова за Си-Ен-Ен.
Портпарол руског лидера Дмитриј Песков изјавио је да Кремљ сматра неприхватљивим сличне покушаје да се ситуација искриви.
САД су после једног века прогласиле убиство милион и по Јермена у Османском царству за геноцид.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Буча и Краматорск и њихова паралела са Рачком и Маркалама, као и то ко је крив за злочине за које је Запад одмах окривио Русе (као својевремено Србе), били су тема емисије „Нови Спутњик поредак“: