ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Лазарева субота празнује се дан уочи празника Цвети (Улазак Христа у Јерусалим), тачно осам дана пред Васкрс. Празник је установљен још у 4. веку у Јерусалиму.
Међу Србима овај празник ужива велико поштовање, због чега га многи славе као крсну славу.
Према легенди, која је доста популарна у српском народу, овај празник се везује и за српског кнеза Лазара. Верује се да су током боја на Косову две Лазареве сестре кукале за братом и да су се претвориле у кукавице. Наш народ је на овај начин симболички повезао жалости за изгубљеним бојем на Косову, као и два Лазара, за којима су сестре плакале.
Међутим, библијска прича је она због које се празник обележава.
Због чега се празник везује за децу?
Утемељење за овај празник код хришћана налазимо у Јеванђељу, када је Исус улазећи у Јерусалим рекао: „Пустите децу мени, јер таквих је Царство небеско“.
У Лазареву суботу или Врбицу бере се олистало пруће врбе преко кога се преноси снага зеленила на децу и одрасле. Према народном веровању врба је имала симболику бујног раста.
Широм Србије, овај празник се обележава на посебан начин, тако што се деца облаче у најсвечанију одећу, стављајући око врата звончиће везане тробојком. Пре литије у цркви се поделе младе врбове гранчице које се носе кући и стављају пред икону и кандило.
Народ обилази око храма у поворци, уз певање тропара Лазареве суботе, док деца радосно звоне звончићима и на главама носе уплетене венчиће од врбових гранчица, пише Национална географија.