РУСИЈА

Ле Пенова: Крим се референдумом ујединио с Русијом; Зближавање с Москвом је у интересу Европе

Крим се ујединио с Русијом у складу са резултатима референдума који је одржан на полуострву у марту 2014. године, изјавила је кандидат за француског председника испред партије „Национално уједињење“ Марин ле Пен.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Крим је ушао у састав Русије на основу резултата референдума“, изјавила је Ле Пенова за радиостаницу „Франс блу“, одговарајући на питање о припадности Крима.

Она је такође оценила да је Русија велика сила и да је у интересима безбедности европског континента да се зближи са Москвом.

„Сматрам да је Русија велика сила и не бих желела да се коначно удружи са Кином. Зближавање Русије и Европе је важан услов за безбедност нашег континента и наше земље“, истакла је она, нагласивши да је по том питању „сагласна с актуелним француским председником Емануелом Макроном“.

Она је додала да се у условима украјинског сукоба овај циљ може чинити далеким, али дужност председника државе је да гледа унапред.
Русија је, како је подсетила, „територијално највећа земља која поседује велике резерве примарних сировина“.
Ле Пенова је раније у интервјуу за ТВ канал „БФМ“ изјавила да и даље сматра да је Крим руски и не жали због забране Кијева да посети Украјину. Како је још нагласила, „санкције које је Европска унија увела Русији 2014. године, нису нанеле штету Русији, већ француским фармерима“.
Ле Пенова ће заједно са Макроном учествовати у другом кругу председничких избора у Француској, који ће се одржати 24. априла.
Први круг одржан је 10. априла. У предизборној трци учествовало је 12 кандидата. Према резултатима, Макрон је освојио 27, 84 одсто, Ле Пенова 23,15 одсто гласова.

Специјална војна операција у Украјини

Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
СВЕТ
Ле Пенова одбила да дешавања у Украјини назове геноцидом
СВЕТ
Марин Ле Пен: Ако победим, Француска излази из НАТО-а
Коментар