Научници Националног истраживачког технолошког института „МИСиС“ су заједно са колегама из Индије и Тајланда осмислили технологију засновану на природним влакнима кокоса. Открили су да су влакна веома чврста и отпорна на промене температуре и корозију, пише лист „Московски комсомолец“.
Направили су такозвани „зелени“ композит повезивањем биљних влакана са фенолформалдехидном компонентом на бази фенолне смоле.
Композит су правили тако што су влакна заједно са формалдехидом загревали и на тај начин добијали хомогену масу. Материјал за изградњу путева су испитивали након што су кокосу додали 40 одсто и 60 одсто фенолформалдехида. Затим је материјал испитиван истезањем и савијањем колико је издржљив, као и којом брзином апсорбује воду.
Осим тога су и упоређивали два типа влакана - необрађена и обрађена концентрованим раствором натријум-хидроксида (каустичне соде). Други тип је био еластичнији за 45-60 одсто и за 30-40 одсто јачи у односу на први узорак.
Композит који су открили се неће користити само за изградњу путева већ и за кућну и индустријску употребу, за авионе и возове као еколошка облога на зидовима и подовима.