ЕКОНОМИЈА

Да ли се спрема олуја на берзама?

Компаније које су излистане на берзама на Вол Стриту, њих скоро 180 у склопу индекса „Стандард и Пурс“ (S&P) 500, ове недеље ће објавити своје извештаје о резултатима пословања у првом кварталу 2022. године. Међу њима се налазе и четири највеће америчке компаније по тржишној капитализацији: „Епл“, „Мајкрософт“, „Амазон“ и „Алфабет“.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

На листи компанија налазе се и картичарски гиганти, енергетске компаније, банке, прехрамбени гиганти, као и позамашан број компанија из Европе.
Ова рунда објављивања извештаја долази у тренутку када амерички ФЕД најављује заоштравање сопствене монетарне политике, и у тренутку брзог раста приноса на обвезнице који је изазвао неизвесност међу учесницима на тржишту у вези са тим да ли ће креатори америчке политике нанети штету економији док се боре против најгоре инфлације у последњих скоро 40 година. S&P 500 је пао у априлу за 10, 4 одсто, пише Ројтерс.
Према подацима „Рефинитив ИБЕС“, од излистаних компанија се очекује да ће угрубо повећати своје профите девет одсто ове године.
До сада, инвеститори су „кажњавали“ компаније које су разочарале својим резултатима, као што се и видело прошле недеље са случајем „Нетфликса“ чије су акције до те мере распродане у кратком временском периоду да им је вредност пала за дан за око 35 одсто.
Посебно ће бити занимљиво пратити активности везане за велику четворку („Епл“, „Мајкрософт“, „Амазон“ и „Алфабет“), које заједно вреде осам билиона долара, с обзиром да су им од почетка године вредности акција пале („Еплу“ 9 одсто, „Алфабету“ 17,4 одсто, „Амазону“ 13,4 одсто и „Мајкрософту“ 18,5 одсто).
Према анкетама „Рефинитива“, стручњаци и аналитичари очекују да ће „Мајкрософт“ имати 12 одсто веће приходе, „Епл“ 2 одсто, док с друге стране од „Алфабета“ се очекује пад од 0,7 одсто и пад зараде „Амазона“ од чак 39 одсто.
„Очекивања су ниска, али то не значи да она нису важна, изјавио је Џејмс Раган, директор одељења за истраживање у компанији за управљање богатством „Д.А. Дејвидсон“.
Како је саопштио „Рефинитив“, од 99 компанија које су до сада пријавиле своје приходе, 77,8 одсто њих је пријавило већа од очекивања аналитичара, преноси „Блиц бизнис“.
ЕКОНОМИЈА
Америчка централна банка најављује агресивнију политику: Први потез у мају, берза већ уздрмана
ЕКОНОМИЈА
У трезорима банака у последње четири године све мање америчког долара
ЕКОНОМИЈА
„Шок рецесије се приближава“: Упозорење Банке Америке
Коментар