ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Донфрид је, у интервјуу за Политику, оценила као веома важно за прикључивање Србије ЕУ и то што је наша земља гласала да се суспендује руско чланство у Савету УН за људска права.
"Подржавамо Србију у даљем сврставању уз САД и ЕУ. За САД је важно да се подржи Украјина у рату, али и да се Русији стави до знања да мора да плати цену за оно што ради. То је наш став, а Србија мора сама да одлучи како ће да се постави када је реч о санкцијама", поручила је она, истичући да је питање санкција "несумњиво на столу" пред Србијом.
Када је реч о српској економији, Донфрид је закључила да су за највећи број нових инвестиција и економски раст у Србији заслужне земље ЕУ.
Сматра да је спољнополитички интерес Србије придруживање ЕУ, те додаје да САД подржавају тај процес.
"Ако погледате америчке програме у Србији, без обзира на то да ли је реч о борби против корупције, слободи медија или владавини права, све то помаже Србији да уђе у ЕУ. На Србији је да одлучи где јој леже спољнополитички интереси и да тежи том циљу", казала је она.
На питање да ли је задовљна оним што је чула на састанку са председником Србије Александром Вучићем и премијерком Србије Аном Брнабић, Донфрид је позитивно оценила став председника земље и нагласила је да је Вучић веома јасан у вези са тим где види будућност Србије, а то је ЕУ.
Осврнула се и на изјаву амбасадора Хила да САД жели да сузбију руски и кинески интерес у Србији и казала да њена земља верује да свака држава има суверено право да одлучује о својој спољној и безбедносној политици, било да је то чланство са ЕУ или НАТО.
"Видимо и стратешко партнерство Русије и Кине. То је несумњиво контекст у којем је амбасадор Хил говорио о Србији, која треба да одлучи каква ће њена спољна и сигурносна улога бити. Србија мора да размишља о томе ко је подржава, а ко не би волео да успе", поручила је званичница Стејт департмента.
Када је у питању ситуација на КиМ, Донфрид је истакла да је веома важно за Косово и Србију да сарађују и реше однос.
Према њеним речима, САД подржавају дијалог којем посредује ЕУ и свеобухватан споразум који ће резултирати нормализовањем односа с фокусом на међусобно признање.
Указала је на то да је, приликом боравка на Косову, увидела да постоји спремност за тај дијалог, као и да је о томе разговарала са председником и премијерком Србије и изразила наду да ће се на том плану напредовати.
"То је управо напредак ка свеобухватном споразуму који ће нормализовати односе, с фокусом на међусобно признање", навела је она и додала да је и од председника и премијерке Србије чула да су спремни да се укључе у тај дијалог, пренео је Танјуг.