ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Комеморативна церемонија почела је полагањем венаца на гробно поље „Тополе“ где су пошту страдалима - Србима, Ромима и Јеврејима, одали председник Србије Александар Вучић, председник Скупштине Србије Ивица Дачић, министар одбране Александар Вулин и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић.
Венац и цвеће су положили и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, председница РС Жељка Цвијановић, премијер Републике Српске Радован Вишковић и председавајући Савета министара БиХ Зоран Тегелтија.
Пошту страдалима одају и представници удружења преживелих логораша и њихови потомци, представници ромске и јеврејске заједнице, као и амбасада Србије, Русије и Мађарске у БиХ.
Обележавање у Доњој Градини Дана сећања на злочин и геноцид НДХ у Јасеновцу
© Tanjug / STRAHINJA ACIMOVIC
Парастос српским жртвама служили су епископ бањалучки Јефрем и свештеници Српске православне цркве.
Помен јеврејским жртвама служио је главни рабин јеврејске заједнице у Србији Исак Асијел.
У сећање на ромске жртве усташког злочина, обратио се председник Светског парламента Рома Драгослав Ацковић, који је рекао да се данас молимо за све страдале, уз посебну захвалност што је Доња Градина једино место где Роми где могу да се моле за своје жртве, на свом, ромском језику.венаца, великодостојници Српске православне цркве, служе парастос страдалима на гробном пољу „Храстови“.
На комеморативном скупу биће прочитано писмо председника Израела Исака Херцога поводом обележавања Дана сећања.
Логор Доња Градина оформљен је 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог светског рата 1945. године.
Простирао се на 116 хектара, са скоро 65.000 квадратних метара масовних гробница, а према проценама, на том стратишту убијено је 360.000 људи, углавном Срба.
Међународна комисија за истину о јасеновачком систему хрватских концентрационих логора закључила је да су Хрвати у Јасеновцу и Доњој Градини убили више од 700.000 Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја.
Обележавање у Доњој Градини Дана сећања на злочин и геноцид НДХ у Јасеновцу
© Tanjug / STRAHINJA ACIMOVIC
Међу страдалима за 1.337 дана постојања логора Јасеновац било је скоро 20.000 деце.
Руководство Србије и Републике Српске прошле године је постигло договор о изградњи Меморијалног центра у Доњој Градини који би, према речима председника Вучића требало да буде „свесрпско светилиште“, али и подсетник на све злочине почињене над српским народом на територијама које данас нису под контролом српског народа.
Како је најављено, тај заједнички пројекат са 80 одсто средстава финансирала би Србија, а 20 одсто Република Српска, преноси Танјуг.