СВЕТ

Да ли је Америка спремна да гурне источну Европу у рат са Русијом

Иако најављене пре ескалације украјинске кризе, војне вежбе НАТО у Пољској, са звучним именима и великим бројем учесника, је „показивање мишића“ и јединства према „руској претњи“. Вежбе показују да је Запад спреман да уложи максимална средства како би неку од источноевропских земаља гурнула у рат, сматра пуковник проф. др Илија Кајтез.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Запад покушава на све начине да прикаже јединство чланица НАТО, а превасходни циљ војноиндустријског комплекса САД је да максимално искористи ситуацију на истоку Европе, истиче Кајтез.
Циљ америчке војне индустрије је да прода што више оружја источноевропским и средњеевропским савезницима, као и да руско оружје, које ове земље баштине још из времена Хладног рата буде замењено њиховим. То лежи у корену овако масивних војних вежби, сматра он.
РУСИЈА
Белорусија: НАТО на Источну Европу гледа као на најизгледнију сцену за борбена дејства
Подсетимо, у Пољској су почеле вежбе НАТО снага под називима „Бранилац Европе 2022“ и „Брзи одговор 2022“, на којима учествује око 18000 војника из двадесет држава чланица Алијансе. Вежбе ће се, осим у Пољској одржати и у још осам других држава.
Као други циљ вежби Кајтез наводи и жељу, коју је својевремено изложио још Доналд Трамп – да се издвајање за одбрану европских земаља подигне до нивоа од два одсто БНП, а сада, у условима кризе у Украјини та би издвајања могла бити и виша.

Надреална ситуација у Европи

„Имамо потпуно апсурдну ситуацију. Европа која има проблема због енормног поскупљења хране, основних енергената, инфлације која досеже највећи ниво још од ИИ светског рата, тежиште ставља на наоружање“, наводи Кајтез.
Надреална ситуација подвучена је напорима да се неутралне европске земље, попут Финске и Шведске, увуку у НАТО и свим тим процесима управља војноиндустријски комплекс Америке.
„У том погледу и ове вежбе су показивање снаге, јединства и само корак даље у проширивању сукоба и, не дај Боже, трећег светског рата, који би сигурно био нуклеарни. Сигурно је да то нису добри знаци, али свет одавно не иде према рационалном развоју, већ је на делу много ирационалних сила. Много је показатеља смо ушли у сферу зла, деструкције, манипулације, а симбол тога је, нажалост, политички Запад“, каже Кајтез.

Погрешне претпоставке воде погрешним закључцима

Званични циљ вежби је, како саопштавају из НАТО-а, побољшавање безбедности источног крила Алијансе. Међутим, према Кајтезовим речима, проблем је што се креће од погрешне претпоставке, тако да су и закључци погрешни. Погрешна претпоставка је да је Русија безбедносна претња западној Европи. Да Русија то није показивала је много пута од краја Хладног рата.
Европа је процењивала да јој не прети војна опасност од Русије, тако да је питања одбране помало заборавила, додаје наш саговорник. Уз професионализацију војске, европске армије имале су све више проблема са попуном, а војнички позив више није био атрактиван као некада.
„То су били природни токови, јер у мери у којој се демократско друштво развија, милитаристичка свест постаје мање присутна. Међутим, сада Америка жели да на насилан начин Европу стави под своју контролу, да јој уведе другачији модел размишљања“, објашњава Кајтез.
Увођење другачијег начина размишљања, према речима нашег саговорника, најбоље осликава еволуција немачког канцелара Олафа Шолца, који је испрва одбијао да снабде Украјину тешким наоружањем, а сада управо то ради.
„У том смислу, ове вежбе, односно јачање источног крила НАТО сада потпуно и недвосмислено показује оно што се дуго времена скривало – да је НАТО-у основни и главни непријатељ Русија. У преводу, њихове гладне очи гледају огромна пространства и ресурсе Русије“, закључује Кајтез.
Коментар